Tandemy Veturilo już jeżdżą. Przy kierownicy otwieracz i miejsce na picie

Warszawa

TVN24Ruszyły tandemy Veturilo

Od poniedziałku można wypożyczać tandemy Veturilo. Obecnie jest ich 10, a rowery są dostępne na takich samych zasadach, jak pozostałe jednoślady miejskiego systemu.

Od poniedziałku można wypożyczać tandemy Veturilo. Obecnie jest ich 10, a rowery są dostępne na takich samych zasadach, jak pozostałe jednoślady miejskiego systemu.W poniedziałek przy stacji u zbiegu ulic Sokolej i Zamoyskiego odbyła się prezentacja tandemów Veturilo. Mimo deszczu Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich i Tomasz Wojtkiewicz, prezes zarządu firmy Nextbike Polska (operatora Veturilo), przetestowali nowe rowery.

Do 227 kg

Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego, z tego rodzaju rowerów można korzystać na takich samych zasadach, jak z pozostałych jednośladów Veturilo. "Z tandemów mogą korzystać jednocześnie dwie osoby o łącznej wadze nie przekraczającej 227 kg (nie można wozić pasażerów na bagażniku)" – informuje ZTM. "Rowery zostaną udostępnione na okres wakacyjny. Po okresie testów oraz sprawdzeniu jakim zainteresowaniem będą się cieszyły, zostanie podjęta decyzja o pozostawieniu ich na stałe lub wycofaniu z oferty" – dodaje.

Veturilo nie dla osób powyżej 120 kg. "To dla nas kara, dyskryminacja"

"W ramach dobrej współpracy"

Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich i pełnomocnik ds. komunikacji rowerowej Łukasz Puchalski powiedział podczas poniedziałkowej prezentacji tandemów, że ich wprowadzenie to odpowiedź na wnioski mieszkańców, którzy postulowali rozszerzenie oferty Veturilo. Tandemy zostały dodane do oferty przez firmę Nextbike Polska "w ramach dobrej współpracy", miasto nie płaci za nie - wyjaśnił szef ZDM.Dodał, że w tym tygodniu rozpocznie się przetarg na wykonawcę koncepcji na system rowerów publicznych po wygaśnięciu umowy z dotychczasowym operatorem w końcu 2016 r. Wtedy też prawdopodobnie będzie kolejny przetarg na obsługę sieci miejskich rowerów od 2017 r.- Jeśli tandem się spodoba mieszkańcom, to takich rowerów chcielibyśmy mieć więcej w następnym kontrakcie - powiedział Puchalski.

"Samochodowe Veturilo" wjedzie na buspasy. A co z motocyklami?

"Sztandarowy projekt"

Prezes Nextbike Polska Tomasz Wojtkiewicz przypomniał, że jego firma wprowadziła już tandemy w Lublinie, a opłata za korzystanie z dwuosobowego roweru jest taka sama jak w przypadku tradycyjnych jednośladów, więc de facto koszt podróży "na jedną osobę" jest o połowę niższy.Wojtkiewicz dodał, że Nextbike Polska będzie chciało pozostać operatorem miejskich rowerów. - Warszawa jest naszym sztandarowym projektem, jest to największy system w tej części Europy i na pewno będziemy chcieli walczyć, żeby pozostać operatorem - mówił prezes Nextbike Polska.

Osoby już zarejestrowane w systemie nie muszą dokonywać żadnych dodatkowych formalności – od dziś mają do wyboru rowery standardowe lub tandemy. Ci, którzy jeszcze nie korzystali z Warszawskiego Roweru Publicznego, ale chcieliby się wybrać na przejażdżkę dwuosobowym jednośladem, powinny zarejestrować się w systemie (veturlio.waw.pl). Na stronie można też sprawdzić lokalizację tandemów.

 

Tandemy Veturilo
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Przejażdżka tandemem Veturilo
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Tandemy mają dodatkowe wyposażenie.

- W przedniej części roweru znajduje się otwieracz do butelek. Jest tuż przy miejscu na puszkę lub butelkę - mówi Artur Węgrzynowicz, reporter tvnwarszawa.pl.

Prezentacja tandemów w deszczu | Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Dyrektor ZDM na tandemie Veturilo | Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Szef ZDM na tandemie Veturilo | Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Tak wyglądają tandemy Veturilo | Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Prezentacja tandemów Veturilo | Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Prezentacja tandemów w deszczu | Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Dyrektor ZDM na tandemie Veturilo | Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Szef ZDM na tandemie Veturilo | Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Tak wyglądają tandemy Veturilo | Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Prezentacja tandemów Veturilo | Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Prezentacja tandemów w deszczu | Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

5 mln wypożyczeń

Veturilo zostało uruchomione w sierpniu 2012 roku z 55 stacjami i tysiącem rowerów. Obecnie (od początku marca do końca listopada) można korzystać już ze 198 stacji i prawie 3 tys. rowerów. W systemie jest zarejestrowanych ponad 310 tys. użytkowników, z czego ponad 50 tys. przystąpiło do Veturilo w tym roku. Od 2012 roku rowery wypożyczano ponad 5 mln razy. ran/PAP