Tańczyli w cieniu ruin. O ludziach, którzy odbudowali Warszawę

Warszawa

Jerzy Baranowski/PAP | Materiały prasowe - Dom Spotkań z HistoriąWarszawa, 1947

Po II wojnie światowej Warszawa stała się jednym z największych placów budowy w Europie. W cieniu wznoszących się z ruin budynków i wielkich przemian politycznych, toczyło się codzienne życie mieszkańców. O tych ludziach opowiada wystawa "Na nowo. Warszawiacy 1945-55". To jedna z głównych atrakcji obchodów dziesięciolecia Domu Spotkań z Historią. Ale nie jedyna.

Jak deklarują organizatorzy, wystawa poświęcona jest przede wszystkim odbudowie życia w podnoszącym się z gruzów mieście.

Kontrasty lat powojennych

- Wystawa jest swoistym portretem zbiorowym warszawiaków na tle zrujnowanego i odbudowywanego miasta. Zgliszcza sąsiadują z nowymi budynkami, eleganccy mężczyźni w płaszczach i kapeluszach z ludźmi w waciakach, tłumy biorące udział w procesji Bożego Ciała z pochodem pierwszomajowym, a smutek, życie w ruinach i dotkliwa bieda z tańcami czy pływaniem kajakami po Wiśle - opowiada Magda Lasia z DSH.

Obchody Święta Odrodzenia Polski na rogu Alei 3 Maja i Nowego Światu. 22 lipca 1947
| Materiały prasowe DSH
Kobieta wieszająca pranie, w tle Stare Miasto, 1946
PAP/Jerzy Baranowski | Materiały prasowe DSH

Na wystawie przedstawione zostaną prace wielu polskich i zagranicznych fotoreporterów: m.in. Juliena Bryana, Henry’ego N. Cobba i Johna Vachon. - Pokażemy też zupełnie nieznane, które niedawno zostały odkryte w archiwach PAP - zaznacza Lasia.

Wernisaż odbędzie się w sobotę o godzinie 14. Wówczas po ekspozycji oprowadzą kuratorki: Anna Brzezińska-Skarżyńska, redaktor naczelna PAP Foto oraz Katarzyna Madoń-Mitzner, zastępca dyrektora DSH. Wystawa potrwa do 13 czerwca.

Mapa, spacery, koncert

Tego samego dnia zaprezentowana zostanie wirtualna mapa "Warszawa zapamiętana" zawierająca ponad 120 zdjęć i 100 fragmentów dźwiękowych ze wspomnień warszawiaków wybranych ze zbiorów Archiwum Historii Mówionej DSH i i Ośrodka KARTA.

Premierę będzie miała również aplikacja mobilna dla widzów ekspozycji. - Po zeskanowaniu kodu przy zdjęciu na wystawie, pojawi się fotografia przedstawiająca obecny wygląd danego miejsca - wyjaśnia nasza rozmówczyni. Wystawę uzupełniać będzie instalacja plenerowa znajdująca się na skwerze ks. Twardowskiego (róg Karowej i Krakowskiego Przedmieścia).

Także w sobotę zainaugurowany zostanie cykl "Warszawski bzik". - Zaprezentujemy mapę Karowej z opisem wszystkich znajdujących się przy ulicy. Przy pracach poniekąd wszedłem w miejsce Krzysztofa Jaszczyńskiego [varsavianisty, współtwórcy fundacji Warszawa1939.pl – red.], który zmarł przed kilkoma miesiącami. Już jakiś czas temu myśleliśmy, aby stworzyć coś związanego z Karową, z racji wieloletniej współpracy z DSH - opowiada Ryszard Mączewski z fundacji Warszawa1939.pl.

Dzień zakończy koncert Izy Kowalewskiej i Mai Kleszcz. W rolę DJ-a wcieli się Piotr Wierzbicki, przewodnik znany z cyklu "Warszawa na wyrywki".

Kulminacyjnym punktem obchodów dziesięciolecia DSH w niedzielę będzie natomiast konkurs wiedzy o stolicy "Warszawiak w rozumie", który poprowadzi Janusz Weiss.

Wstęp na powyższe wydarzenia jest wolny. Szczegółowy harmonogram znajduje się na stronie Domu Spotkań z Historią.

Janusz Weiss zaprasza
DSH

kc/b