Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Takiej Woli już nie ma

Warszawa

Tomasz GomołaFragment filmu "Warszawa 1935 Wola"

Najpierw odtworzyli centrum przedwojennej stolicy, teraz zabrali nas w podróż po kolejnej dzielnicy. Twórcy filmu "Warszawa 1935" postanowili pokazać klimat i wyjątkowe miejsca na Woli.

- To, co zostało zrobione, wygląda bardzo ładnie. Widać, że doświadczenie z pierwszej i zaowocowało tez rozwojem techniki, bo mamy nakręconych aktorów – komentuje film Ryszard Mączewski z fundacji "Warszawa1939.pl".

Kercelak, Chłodna, gazownia

W około ośmiominutową podróż po charakterystycznych miejscach dzielnicy zabrało nas studio Newborn. To klimatyczny Kercelak z kupcami i przebijającymi się odgłosami targowiska. To również ulica Chłodna z przechodniami, samochodami i jadącymi środkiem tramwajami. Kamera zabiera nas dalej do rogatek wolskich i na ulicę Wolską.

Tym najbardziej charakterystycznym częściom przedwojennej Woli towarzyszą opisy.

Jest również widziany z lotu ptaka ogólny rzut na obszerniejszy fragment dzielnicy. - Jest dobry, bo pozwala odnaleźć się w terenie, poprzez charakterystyczne Hale Mirowskie czy ulicę Chłodną - zaznacza Mączewski.

Jak zaznacza, podpisy mogłyby się znaleźć w pierwszych scenach, gdzie widzimy elewatory zbożowe przy ulicy Bema, ulicę Żytnią czy zajezdnię tramwajową przy ulicy Młynarskiej.

Wrażenie robi finałowa sekwencja – z lotu ptaka widzimy spektakularny teren Gazowni Miejskiej.

- Całość robi wrażenie, ale pozostawia też niedosyt, bo w filmie pokazano z bliska część dzielnicy – podsumowuje Mączewski.

Wcześniej Śródmieście

Pierwsza w historii cyfrowa rekonstrukcja przedwojennej Warszawy ujrzała światło dzienne trzy lata temu. Wówczas w "Warszawie 1935" zobaczyliśmy północny fragment Śródmieścia sprzed 80 lat.

Zobacz zwiastun tuż przed premierą
Newborn

ran/r