Przygotuj się na:

Protest, koncert i dwa biegi. Objazdy i zakazy parkowania

Weekendowe utrudnienia rozpoczną się od piątkowego protestu klimatycznego. Kierowcy powinni też przygotować się na zmiany w parkowaniu związane z sobotnim koncertem kolęd na placu Zamkowym. Na Bielanach odbędą się w niedzielę dwa biegi. Spowoduje to zamknięcie części ulic.

  Tak zmieni się Ogród Krasińskich

  TVN Warszawa

  fot. Abies Architektura Krajobrazu

  Choć do zapowiadanej modernizacji Ogrodu Krasińskich jeszcze sporo czasu, postanowiliśmy już teraz pokazać "na żywym organizmie" co zmieni się w tym wyjątkowym śródmiejskim parku. Wspólnie z jedną z projektantek ze zwycięskiej pracowni przeszliśmy alejkami, żeby spojrzeć oczami wyobraźni na ogród A.D. 2014.

  Naszą podróż zaczynamy, jakżeby inaczej, od głównego wejścia do parku. Zaniedbana brama od strony ul. Bohaterów Getta od lat aż prosi się o odnowę. Tak też się stanie, ale prac wokół będzie więcej.

  Część drzew do usunięcia

  - Zgodnie z wytycznymi konkursowymi i koncepcją zawartą w naszym projekcie pomysł jest taki, żeby odsłonić wejście na pałac. Po osi powinien być widok na jego elewację - mówi Katarzyna Jarosz z Abies Architektura Krajobrazu, pracowni, która wygrała konkurs na modernizację ogrodu. Wszystko po to, żeby park odzyskał świetność z czasów, gdy pod koniec XIX w. przeprojektował go znany warszawski ogrodnik - Franciszek Szanior.

  Usuniętych będzie część drzew. - Drzewostan zostanie prześwietlony ze względu na zły stan zdrowotny. Będziemy się starali oczywiście usuwać drzewa o najmniejszej wartości zarówno przyrodniczej, jak i historycznej - zaznacza projektantka.

  Park ma być też ogrodzony - cały, nie tylko od strony ul. Andersa.

  fot. Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl, Abies Architektura Krajobrazu

  Rura zmieniona w kaskadę

  Zaraz za bramą skręcamy w lewo i kierujemy się ku górce z kaskadą, a właściwie z rurą, z której leci woda. - Przy propozycji odtworzenia tego miejsce wzorowaliśmy się na innych parkach projektowanych przez Franciszka Szaniora, m.in. Skaryszewskim i Ujazdowskim - mówi Katarzyna Jarosz.

  Odnowiony będzie też pobliski kanałek, którym od górki płynie woda do stawu. - Znikną betonowe umocnienia i elementy. Pomiędzy strumieniem a stawem będzie mostek kamienny - tłumaczy Jarosz.

  Zmieni się też sam staw - przede wszystkim znikną ogrodzenia i żywopłoty przysłaniające widok. Staw również straci betonowe umocnienia, a w środku pojawi się roślinność wodna. Znikną schodki od strony placu zabaw, niedaleko powstanie mini-taras widokowy.

  fot. Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl, Abies Architektura Krajobrazu

  Alejki mineralne

  Naszą podróż kontynuujemy w kierunku placu zabaw. Warto jednak wcześniej zaznaczyć, jak zmienią się asfaltowe alejki. - W części historycznej, czyli środkowej, będą wyłącznie nawierzchnie mineralne. Dokładnie to będzie kruszywo, na tyle twarde, że nie będzie przeszkadzało w poruszaniu. Kłopotów nie będą miały też osoby jeżdżące na wózku inwalidzkim. A woda będzie w nawierzchnię wsiąkała - mówi Katarzyna Jarosz.

  Ale już rowerzyści po tej nawierzchni nie pojadą. Dla nich zarezerwowano alejkę w części południowej. - Będzie z kruszywa mineralnego stabilizowanego żywicą - wyjaśnia projektantka.

  Sam plac zabaw powróci do "korzeni". - Odzyska swoją oryginalną formę trójliścia. Będzie dla dzieci najmłodszych. Będą tama przyrządy nawiązujące do historycznych, drewnianych zabawek, jakie pojawiały się na tego typu placach - tłumaczy projektantka. - Niedaleko stanie altanka, która też była projektowana przez Szaniora.

  fot. Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl/Abies Architektura Krajobrazu

  Dywan i fontanna

  Po drodze nie mogliśmy oczywiście ominąć dywanu kwiatowego przy, którym często przesiadują spacerowicze. - Odzyska swoją formę z XX-lecia międzywojennego - zapewnia Katarzyna Jarosz. - Pojawią się pojedyncze krzewy, a także historyczna forma obwódki wokół rabaty. Jest to forma, która kiedyś była, ale została zniszczona i zdemontowana - dodaje.

  Do życia ma wrócić też stara fontanna znajdująca się przy pałacu. - Fontanna będzie, natomiast w tej chwili szczegółowych rozwiązań nie mamy. W związku z tym, że jest elementem historycznym będziemy starali się zrobić ją zgodnie z projektem oryginalnym - mówi projektantka.

  fot. Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl, Abies Architektura Krajobrazu

  Kolejne place zabaw

  Na deser została część południowa - przez wielu mieszkańców uważana za najmniej przyjazną. Projektanci chcą jednak spojrzenie warszawiaków na ten fragment ogrodu zmienić. W narożniku wschodnio-południowym powstaną dwa place zabaw. - Dla dzieci starszych i młodzieży – zaznacza Jarosz. Będą zjeżdżalnie, duża szachownica i elementy do wspinaczki.

  Projektanci tchną życie również w zaniedbany placyk z krzakami leżący niedaleko. - Zaproponowaliśmy plac wypoczynkowy, a także punkt widokowy i plac wodny – wylicza projektantka. Mini-plac ma przypominać ten, który znajduje się w Parku Fontann na podzamczu. Tam dzieci biegają pomiędzy wyskakującą spod ziemi wodą.

  fot. Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl, Abies Architektura Krajobrazu

  Ożywić schron

  Metamorfozę przejść ma również tzw. schron Stefana Starzyńskiego. – Chcemy wykorzystać podziemia, które mają wartość historyczną, do stworzenia przestrzeni wystawienniczej i kulturalnej – zapewnia projektantka. – Mogłyby się tam odbywać warsztaty i wystawy.

  Budynek znajdujący się nad bunkrem ma zostać rozebrany. W zamian powstanie pawilon. – Znalazłoby się tam miejsce dla małej gastronomi, a na dziedzińcu możliwe byłoby organizowanie imprez - mówi Jarosz.

  Ogród Krasińskich w nowym wydaniu mamy zobaczyć w 2014 r. W najbliższy poniedziałek odbędzie się otwarta dla wszystkich dyskusja nad nowym projektem parku. Porozmawiać o koncepcji będzie można w ratuszu przy pl. Bankowym (s. 131). Początek o godz. 17.

  Andrzej Rejnson