Tak wygląda Warszawa z kosmosu. Widać stadion, mosty, obwodnicę

Światła na Ziemi widziane z Kosmosu
Światła na Ziemi widziane z Kosmosu
NASA
NASAŚwiatła na Ziemi widziane z Kosmosu

Studenci z Centrum Badań Kosmicznych PAN postanowili zbadać poziom zanieczyszczenia światłem polskich miast. Zgłosili się do astronautów, którzy stacjonują na platformie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS, by wykonali zdjęcie nocnej Warszawy z Kosmosu.

Kiedy 8 października ISS przemieszczała się nad Polską w kierunku Białorusi i Ukrainy, astronauci wykonali serię 30 zdjęć Warszawy nocą. Większość z nich była słabszej jakości. Jednak cztery dokładnie oddają szczegóły rozświetlonej stolicy. Na zdjęciach widać dokładnie charakterystyczne punkty Warszawy. To najbardziej aktualna mapa satelitarna stolicy nocą.

Lotnisko zróżnicowane

Do wykonania fotografii z wysokości około 400 km, użyto profesjonalnego sprzętu. Astronauci wykorzystali cyfrową lustrzankę z 400-milimetrowym obiektywem. Dzięki temu udało się uchwycić nie tylko Stadion Narodowy czy charakterystyczne mosty, ale również wiele osiedlowych ulic. Na zdjęciu widać również galerie handlowe i obwodnicę Warszawy. "Najciemniejsze miejsca stolicy to przede wszystkim parki, ogródki działkowe i lasy miejskie. Ciekawym obiektem na mapie miasta jest też Lotnisko Chopina, na terenie którego można zaobserwować zarówno obszary bardzo ciemne, pokrywające się z pasami startowymi, jak i bardzo jasne – światła bardzo silnych lamp używanych do oświetlania płyt postojowych samolotów. W wielu miastach świata oświetlenie lotniskowe należy do najbardziej intensywnego w całej aglomeracji" - czytamy na stronie Zespołu Obserwacji Ziemi CBK.

Zanieczyszczenie światłem

Jak przyznają naukowcy Centrum Badań Kosmicznych PAN, zdjęcia mają nie tylko cieszyć oko. Są źródłem informacji. Mają pomóc w badaniach zanieczyszczenia światłem polskich miast. - Każdy świecący punkt na zdjęciu wskazuje źródło światła, które skierowane jest nie tylko na chodnik czy ulicę, ale również w jakimś stopniu w górę, w niebo. Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazały, że w niektórych miastach nawet połowa światła z oświetlenia publicznego jest emitowana prosto w kosmos – mówi dr Andrzej Kotarba z Zespołu Obserwacji Ziemi w Centrum Badań Kosmicznych PAN, specjalista w zakresie analizy obrazów nocnych świateł Ziemi. Światło które trafia w ziemską atmosferę, jest przez nią rozpraszane. - Łuna miejska to jeden z przejawów zanieczyszczenia świetlnego. W Polsce to zagadnienie jest wciąż mało znane, choć nie bez znaczenia dla naszego zdrowia. Przybywa badań, które pokazują, że wiele chorób cywilizacyjnych może być wywoływane lub intensyfikowane przez nadmiar światła nocą, w tym zanieczyszczenie światłem – dodaje Kotarba.

Więcej na tvnmeteo.tvn24.pl

NASA/ZOZ CBK PAN//PW/rp

Pozostałe wiadomości