Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia weszły w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Tak uchwalą plan dla ronda de Gaulle'a. Cztery etapy

Warszawa

Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.plJakie zmiany czekają rondo de Gaulle'a?

Najpierw wypowiedzą się mieszkańcy, a później zdecydują radni - tak będzie wyglądała procedura uchwalania planu zagospodarowania dla okolic ronda de Gaulle'a. Urzędnicy proponują zmienić rondo na w skrzyżowanie prostopadłe. Według planistów upłynni to ruch. Przy okazji zniknąć miałaby też wysepką ze słynną palmą.

Pomysł zmian w rejonie ronda de Gaulle'a jest częścią projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, przygotowywanego przez miejskie biuro architektury.

Zanim plan dla tego rejonu wejdzie w życie, musi zostać skonsultowany z mieszkańcami.

Cztery etapy

1. Do 12 lutego projekt będzie można przeglądać w siedzibie Urzędu m.st. Warszawy przy ul. Marszałkowskiej 77/79 (parter – sala obsługi mieszkańców), w dni robocze w godzinach od 9.00 do 16.00.

Jest też dostępny na stronach warszawskiego Biuletynu Informacji Publicznej.

ZOBACZ RYSUNEK PROJEKTU W DUŻEJ ROZDZIELCZOŚCI

ZOBACZ TEKST PROJEKTU PLANU

2. Dyskusja publiczna odbędzie się w dniu 27 stycznia 2014 r. o godz. 16.00 w siedzibie Urzędu m.st. Warszawy, ul. Niecała 2/4, sala 27.

3. Do 5 marca miasto będzie zbierać uwagi mieszkańców do planu.

"Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy każdy, kto kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie planu miejscowego, może wnieść uwagi. Uwagi należy składać na piśmie do Prezydenta m.st. Warszawy z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej i adresu, oznaczenia nieruchomości, której uwaga dotyczy" - czytamy na stronie urzędu.

4. W dalszej kolejności projekt - uzupełniony o ewentualne poprawki - trafi na sesję Rady Warszawy, która zdecyduje o jego wprowadzeniu w życie (tu nie ma jeszcze konkretnej daty).

Przeniosą palmę?

W miejscu przecięcia Nowego Światu oraz al. Jerozolimskich jest obecnie skrzyżowanie z ruchem okrężnym. W centralnym miejscu, na wysepce, znajduje się sztuczna palma - instalacja Joanny Rajkowskiej "Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich".

Projekt planu zagospodarowania przestrzennego zakłada, że miejsce to zmieni się w skrzyżowanie prostopadłe. Zniknie wysepka oraz stojąca na niej palma, a na ulicach powstaną ścieżki rowerowe. Swoje miejsca zmienią też przystanki tramwajowe i autobusowe.

CZYTAJ WIĘCEJ O PLANACH PRZESUNIĘCIA PALMY.

- Urbaniści i specjaliści od komunikacji i transportu publicznego oraz architekci, którzy współpracują z nami przy projektowaniu planów zagospodarowania przestrzennego, zaproponowali, by to skrzyżowanie o ruchu okrężnym stało się skrzyżowaniem prostopadłym - powiedział rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk.

Jak tłumaczył, celem zmian jest upłynnienie ruchu, ponieważ przy obecnych rozwiązaniach skrzyżowanie często jest blokowane przez autobusy komunikacji miejskiej.

POLICJA PRZEKONUJE, ŻE RONDA SĄ BEZPIECZNIEJSZE - CZYTAJ WIĘCEJ.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz mówiła w środę dziennikarzom, że pomysł zmian drogowych w rejonie ronda de Gaulle'a nie jest nowy.

- Plan, żeby rondo de Gaulle'a zmienić w skrzyżowanie jest już od wielu lat. Myślę, że to jest kwestia najbliższych 8-10 lat, kiedy to może być zrobione - powiedziała.

Rzecznik ratusza również podkreślił, że nowe rozwiązania są na razie jedynie propozycją do planów zagospodarowania przestrzennego.

- W przyszłości, gdyby zapadały jakieś decyzje dotyczące inwestycji w rejonie ronda de Gaulle'a, będziemy wspólnie z mieszkańcami wybierać najlepsze miejsce dla palmy. Ona wrosła w kolorystykę Warszawy i absolutnie jest jednym ze znaków rozpoznawczych miasta - zaznaczył z kolei Milczarczyk.

ZOBACZ MATERIAŁ ŁUKASZ WIECZORKA, REPORTERA "POLSKI I ŚWIAT" O PLANOWANYCH ZMIANACH NA RONDZIE:

Palma zniknie z ronda w centrum?
TVN24

PAP, ran/mz