Tak to robią kieszonkowcy. Rusza kampania policji i ZTM

Warszawa

Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl- Wszędzie tam, gdzie jest tłoczno, musimy uważać - mówi Wioletta Szubska

- Wszędzie tam, gdzie jest tłoczno, musimy uważać - mówi Wioletta Szubska
Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl

Ruszyła kampania „Nie daj się zrobić w jajo”. Policjanci w cywilu wmieszają się w tłum, by polować na nieuważnych pasażerów komunikacji miejskiej. Tym, którzy się nie pilnują, przykleją naklejki z ostrzeżeniem.

Policjanci wydziału wywiadowczo-patrolowego komendy stołecznej policji już po raz kolejny przeprowadzają inscenizacje pokazujące, jak wygląda kieszonkowa kradzież i jak łatwo paść ofiarą złodzieja. Portal tvnwarszawa.tvn24.pl objął akcję swoim patronatem. Towarzyszymy policjantom z kamerą podczas akcji wlepiania ostrzegawczych naklejek.

Bądźmy uważni podczas świątecznej gorączki
Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl

Bądź czujny

- Akcję organizujemy cyklicznie od kilku lat, zarówno przed światami Bożego Narodzenia, jak i Wielkanocy, aby ustrzec pasażerów przed kieszonkowcami, którzy w tym czasie działają szczególnie aktywnie - mówi Magdalena Potocka z Zarządu Transportu Miejskiego.

Policjanci obserwują pasażerów i ich zachowania. Tym, których zasady bezpiecznego podróżowania środkami komunikacji pozostawiają wiele do życzenia - wlepiają ostrzegawczą naklejkę z napisem "Dałeś się złapać policji, nie daj się złapać złodziejowi."

- "Wlepieni" zachowują się różnie - na początku jest zdziwienie, konsternacja. Myślą, że stało się coś złego. Kiedy tłumaczymy im, na czym polega akcja, dziękują i przyznają, że faktycznie powinni bardziej uważać - mówi Wioletta Szubska z komendy stołecznej policji.

Proste zasady

- Korzystając ze środków komunikacji miejskiej powinniśmy pamiętać przede wszystkim o tym, by kobiety miały zapięte torebki i nosiły je z przodu, tak, aby cały czas mieć nad nimi kontrolę. Panowie absolutnie nie powinni nosić portfeli w widocznych kieszeniach spodni, płaszczy, kurtek czy marynarek - radzi Marcin Szumski z komendy stołecznej policji.

- Nie ma stuprocentowej recepty na to, by nie zostać okradzionym - mówi z kolei Robert Szumiata, rzecznik śródmiejskiej policji. - Pamiętajmy, że przestępcy ciągle wymyślają nowe sposoby na to, by nas okraść - dodaje.

Przy okazji kampanii policja przypomina więc kilka prostych zasad, których przestrzeganie zwiększa nasze bezpieczeństwo nie tylko podczas świątecznych zakupów.

1. Bądź uważny w miejscach zatłoczonych2. Nie obdarzaj obcych nadmiernym zaufaniem3. Nie eksponuj wartościowych przedmiotów, pieniędzy, dokumentów4. Torebkę (panie!), saszetkę noś zawsze zamkniętą5. Podczas podróży pilnuj swojego bagażu6. Nie zostawiaj wartościowych rzeczy bez opieki7. Nie noś karty bankomatowej razem z PIN - em.

Policja radzi, jak nie dać się złowić kieszonkowcom
Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl

Co robić w przypadku utraty dokumentów?

Przede wszystkim natychmiast zastrzec je w systemie dokumenty zastrzeżone (w swoim banku lub dowolnym innym, który przyjmuje zastrzeżenia od wszystkich osób) oraz powiadomić policję w sytuacji, gdy ich utrata nastąpiła w wyniku kradzieży.

Aby wyrobić nowe dokumenty należy udać się do najbliższego organu gminy lub placówki konsularnej.

kś/roody