Tak to M ma wyglądać

Warszawa

| EurosportTVN24.PL

Warszawskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej prezentuje swój budynek. Pierwsza łopata pod budowę nowego gmachu nie została jeszcze nawet wbita, dlatego projekt można na razie obejrzeć tylko w filmie promocyjnym pt. "Tak to ma wyglądać" autorstwa Wojciecha Bąkowskiego.

Na 15-sekundowym filmie Bąkowski pokazuje, jak będzie wyglądał nowy budynek. - No ale to jest na razie w planach, to Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie - słyszymy w filmie oglądając miniaturowy projekt gmachu.

Powstanie za kilka lat

Jego budowa będzie mogła się zacząć dopiero, gdy gotowy będzie łącznnik między I a II linią metra. Ukończone miało być w 2014 roku, ale to już raczej nierealne. Projekt budynku opracował szwajcarski architekt Christian Kerez, profesor Wydziału Architektury Federalnej Politechniki w Zurychu. Został on wyłoniony w konkursie architektonicznym, którego wyniki ogłoszono 18 lutego 2007 roku.

Całkowita powierzchnia budynku Muzeum to około 35 tys. metrów kwadratowych, sale ekspozycyjne zajmą około 30 proc. powierzchni. Część powierzchni (również około 30 proc.) zajmie teatr TR Warszawa. Oprócz tego znajdą się w nim dwie sale audytoryjne, dwie księgarnie, obszerna biblioteka i czytelnia z wolnym dostępem do książek, centrum edukacyjne, dwie restauracje i kawiarnia.

Budynek ma stanąć po północnej stronie Placu Defilad - na miejscu wyburzonej hali Kupieckich Domów Towarowych. Według wstępnych szacunków koszt budowy wyniesie 270 mln zł.

Promocja budynku

Film Bąkowskiego będzie promował muzeum podczas tegorocznego Planete Doc Film Festival (6-15 maja). Festiwal wspólnie z MSN ustanowił w tym roku nagrodę Doc Art Award dla sekcji dokumentu artystycznego. Pokaz filmów z tej sekcji odbędzie się m.in. w trakcie Nocy Muzeów (14 maja) w siedzibie Muzeum przy ul. Pańskiej 3.

Urodzony w 1979 roku Bąkowski jest absolwentem poznańskiej ASP, współtwórcą zespołów muzycznych "Kot", "Czykita" i "Niwea" i współzałożycielem grupy artystycznej PENERSTWO. Bąkowski rysuje, tworzy animacje, instalacje multimedialne, w 2010 roku został laureatem "Paszportu Polityki".

Czytaj też na tvn24.pl

rs/tr//roody