Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Tak prawidłowo przewozi się rower w komunikacji

Warszawa

ZTMZTM o zasadach przewożenia rowerów

W pojazdach komunikacji miejskiej można przewozić rowery, jednak należy robić to w wyjątkowych sytuacjach. "Pierwszeństwo przed cyklistami mają wózki dziecięce i inwalidzkie" - przypomina Zarząd Transportu Miejskiego w spocie informującym o zasadach przewozu.

ZTM wspólnie z przewoźnikami chce przypomnieć pasażerom zasady przewożenia jednośladów komunikacją miejską. Zgodnie z regulaminem przewozów, w pojazdach wydzielone są miejsca dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz dla wózków dziecięcych. Osoby te mają pierwszeństwo, więc pasażer przewożący rower powinien ustąpić im miejsca.

Przewozimy bezpłatnie

Przewożąc rower należy pamiętać by nie pobrudzić nim pasażerów poza tym nie należy utrudniać im wsiadania ani wysiadania z pojazdu. Jak informuje Igor Krajnow, rzecznik prasowy ZTM, należy traktować możliwość przejazd rowerów w środkach komunikacji transportu miejskiego jako przywilej na specjalne okazje, czyli np. wtedy kiedy pogorszy się pogoda lub wtedy kiedy ten rower nam się po prostu zepsuje. Najlepiej robić to poza godzinami szczytu, gdy w komunikacji miejskiej nie ma tłoku. Rower można przewozić bezpłatnie, natomiast cyklista już powinien mieć bilet. Do autobusu czy tramwaju niskopodłogowego rower powinniśmy wprowadzać drugimi drzwiami, natomiast do metra pierwszymi i ostatnimi drzwiami składu.

ło/sk