Tak ma wyglądać Skwer Sportów Miejskich

Warszawa

fot. materiały promocyjne
fot
fot. materiały promocyjne
fot
fot. materiały promocyjne
fot

- Koszt budowy Skweru Sportów Miejskich przy ulicy Zielnej, to około tysięczna część kwoty wydanej na Stadion Narodowy - mówią pomysłodawcy. Właśnie zaprezentowali wizualizację ze ścianą wspinaczkową, miejscem do tańca i przeszkodami dla deskorolkarzy. Teraz przed nimi kolejne wyzwanie - przekonanie m.in. miejskich urzędników do wyłożenia pieniędzy na budowę.

- Dajemy sobie teraz dwa miesiące na rozmowy z mieszkańcami, a także miastem w sprawie finansowania. Chcielibyśmy również pozyskać środki z budżetu centralnego - mówi Grzegorz Gądek z Polski Młodych, organizacji, która wspólnie z Forum Rozwoju Warszawy zainicjowała pomysł budowy skweru sportów miejskich przy ul. Zielnej. - Chcielibyśmy, żeby skwer sportów powstał przed Euro 2012 - dodaje.

Ścianka, kino, szachy

Miałby się znaleźć w miejscu dawnych pawilonów przy ulicy Zielnej. Starania, rozmowy, przygotowywanie koncepcji trwają już ponad rok. Teraz powstała koncepcja architektoniczna - autorstwa pracowni MOKO Architects.

Pomysłodawcy widzieliby na atrakcyjnie położonej działce w centrum miasta tzw. pasy aktywności dla deskorolkarzy, miłośników parkouru czy strefę tańca. Ale nie tylko, m.in. dzięki sugestiom uczniów śródmiejskich szkół zawarli w koncepcji miejsce na kino plenerowe czy ściankę wspinaczkową.

Stworzyć regulamin

Coś dla siebie znaleźliby również warszawiacy, którzy chcą pograć we frisbee, szachy, a także poćwiczyć jogę. - Rozdawaliśmy już ankiety w jednym okolicznych bloków, poparcie dla pomysłu jest na poziomie 67 proc. Chcemy zapytać jeszcze mieszkańców budynku przy ul. Królewskiej, sąsiadującego z terenem, na którym miałby powstać skwer - tłumaczy Patryk Zaremba z Forum Rozwoju Warszawy. - Z mieszkańcami chcemy również skonsultować regulamin użytkowania skweru - dodaje. I zaznacza, że teren nie miałby być grodzony.

Po obliczeniach wyszło, że koszt budowy skweru, to blisko 1,8 mln zł. Miałby powstać na terenie pomiędzy Zielną, Świętokrzyską, Marszałkowską i Królewską - w północnym fragmencie. Do części działki są roszczenia.

TAK TERAZ WYGLĄDA TEREN PRZY ZIELNEJ:

fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot

SWÓJ SKWER SPORTÓW MIEJSKICH CHCE MIEĆ TEŻ BEMOWO

ran