Przygotuj się na:

Protest, koncert i dwa biegi. Objazdy i zakazy parkowania

Weekendowe utrudnienia rozpoczną się od piątkowego protestu klimatycznego. Kierowcy powinni też przygotować się na zmiany w parkowaniu związane z sobotnim koncertem kolęd na placu Zamkowym. Na Bielanach odbędą się w niedzielę dwa biegi. Spowoduje to zamknięcie części ulic.

  Tak ma wyglądać Ogród Krasińskich za 2 lata

  TVN Warszawa


  Dwa miesiące dzielą nas od rozpoczęcia modernizacji Ogrodu Krasińskich. W czasie prac park będzie częściowo niedostępny, a o tym, jak ma wyglądać w połowie 2014 roku można się przekonać już teraz. Na tvnwarszawa.pl pokazujemy najnowsze wizualizacje popularnego śródmiejskiego ogrodu, którego metamorfoza ma kosztować ok. 15 mln zł.

  Wprawdzie zaczęło się już odnawianie historycznej bramy przy ul. Bohaterów Getta ,ale można to śmiało nazwać jedynie wstępem. Przebudowa całego parku ma się zacząć w październiku.

  Prace ruszą jesienią

  - Mamy gotową dokumentację, która jest teraz weryfikowana, wprowadzane są korekty. Przygotowujemy już przetarg, a na przełomie września i października chcemy wybrać wykonawcę prac - tłumaczy sprawy proceduralne Renata Kaznowska, dyrektor Zarządu Terenów Publicznych. Robotnicy mają wejść do parku jesienią. Zaczną od rozbiórki elementów kamiennych m.in. przy fontannie i stawie. Tak zacznie się warta ok. 15 mln zł modernizacja Ogrodu według projektu pracowni Abies Architektura.

  Już po ogłoszeniu zwycięzcy, okoliczni mieszkańcy protestowali przeciwko planom przebudowy parku. Chodziło m.in. o wycinkę drzew, wyłożenie ścieżek nawierzchnią mineralną i zakaz jazdy rowerami oraz na rolkach po znacznej części ogrodu. Czy coś się w projekcie zmieniło? - Zasadniczych zmian nie ma. Ale na przykład plac, z nawierzchni którego tryskać będzie woda, położony w pobliżu ulicy Długiej, będzie większy – mówi Barbara Kraus-Galińska z pracowni Abies.

  "Powstał ciemny las"

  - Planowana jest też wycinka drzew w części południowej, bo tam były sadzone gęsto bez planu i powstał ciemny las. W części historycznej niektóre drzewa też musimy wyciąć. Dzięki temu odsłonięta będzie między innymi oś widokowa na pałac od strony ul. Bohaterów Getta. Oczywiście nowe drzewa będą też dosadzane - dodaje.

  Potwierdza również, że aleje w parku będą wyłożone kruszywem kamiennym. - To jest twarda nawierzchnia, nic się pod nogami nie zapada, przy dużej suszy może trochę pylić. Jeżeli ktoś chce zobaczyć, jak to wygląda ,może przejść się Aleją Chińską w Łazienkach i ocenić - wyjaśnia projektantka. I dodaje, że na rowerach czy rolkach będzie można przejeżdżać tylko odnowioną alejką w południowej części parku. - Ale nie jest prawdą, że w pozostałej części nie będą dopuszczone wózki albo małe rowerki - odnosi się do zarzutów tych mieszkańców, którzy kartki ze swoim uwagami porozklejali na terenie parku.

  Niektórzy zarzucają również, że ławki w parku będą bez oparć. Ale jak tłumaczy projektantka, dotyczy to tylko niektórych siedzisk.

  Na razie bez bunkra

  Uwagi niektórych mieszkańców
  tvnwarszawa.pl

  Zgodnie z zapowiedziami, park będzie ogrodzony, nie wiadomo jeszcze czy zarządca będzie go zamykał na noc. Istniejący plac zabaw w środkowej części zostanie zmodernizowany, pojawią się dwa nowe w okolicy ul. Długiej. Niedziałająca fontanna przy pałacu zostanie otoczona kwietnikiem i w końcu zacznie z niej tryskać woda. Zmodernizowany zostanie też staw, z którego zniknie beton, a na pobliskiej górce powstanie kaskada wodna.

  CZYTAJ WIĘCEJ O PLANOWANYCH ZMIANACH

  Przez ponad półtora roku prac modernizacyjnych przechadzanie się i odpoczywanie w ogrodzie będzie częściowo ograniczone. – To wyjdzie ostatecznie z harmonogramu prac, może z jakichś powodów okaże się, że będziemy musieli czasowo zamknąć cały park, ale tego nie planujemy. Będziemy chcieli go zamykać częściowo, m.in. tak się stanie z częścią historyczną na środku ze względu na ilość sprzętu i przepisy bezpieczeństwa - tłumaczy Kaznowska. Całość ma być gotowa w połowie 2014 roku

  Modernizacja nie obejmie na razie tzw. schronu Stefana Starzyńskiego i małego budynku w południowo-zachodniej części parku. - Należy do wojewody. Wystąpiliśmy o jego trwałe przekazanie i jesteśmy na dobrej drodze. Liczę na to, że uda się to w przyszłym roku - ocenia Renata Kaznowska. W tym miejscu miałaby być galeria i kawiarenka, ale na to są potrzeba pieniądze. Przebudowa tego miejsca, to koszt nawet kilku milionów złotych.

  TAK MA SIĘ ZMIENIĆ OKOLICA HISTORYCZNEJ BRAMY:

  Barbara Kraus-Galińska o zmianach
  Dawid Krysztofiński /tvnwarszawa.pl

  Mapy dostarcza Targeo.pl

  Andrzej Rejnson