Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Nachodzący weekend będzie pracowity dla drogowców i wodociągowców. Ci pierwsi dokończą naprawę nawierzchni buspasa w alei Stanów Zjednoczonych, drudzy będą działać na Płockiej. Zmiany w organizacji ruchu spowoduje też białołęcki Bieg Wolności i Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze Północ.

Tak głosowali młodzi warszawiacy

Warszawa

Trzaskowski - po ogłoszeniu wynikówTVN24
wideo 2/7

Rafał Trzaskowski bezkonkurencyjny wśród młodych wyborców w Warszawie - wynika z sondażu Ipsos. Jego przewaga nad Patrykiem Jakim jest jeszcze większa niż wśród ogółu wyborców, ale mimo to prawdopodobnie nie wygrałby w pierwszej turze. Wśród głosujących z grupy 18-29 lat sporą popularnością cieszyli się kandydaci reprezentujący ruchy miejskie.

Kandydat na prezydenta Warszawy Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski przekonał do siebie 47 procent wyborców w wieku 18-29 lat - wynika z danych Ipsos.

ZOBACZ SERWIS WYBORCZY TVN24.PL

Drugie miejsce wśród najmłodszych warszawiaków, którzy poszli do urn, zajął Patryk Jaki. Kandydat Zjednoczonej Prawicy zdobył 19,4 procent głosów młodych.

Warto zauważyć, że obaj otrzymali mniejsze poparcie niż wśród ogółu wyborców i mierzyliby się w drugiej turze.

Ruchy miejskie z silniejszym poparciem młodych

Wyniki sondażu pokazują, że młodzi częściej niż ogół wyborców popierali za to reprezentantów ruchów miejskich.

Jan Śpiewak (Wygra Warszawa) wśród młodych w wieku 18-29 lat zdobył aż 8 proc. głosów (ogólnie 3 proc.). Z kolei Justyna Glusman (Miasto Jest Nasze - Ruchy Miejskie) uzyskała w tej grupie 6,1 proc. głosów (wśród ogółu 2,6 proc.).

Na sporo głosów młodych wyborców mógłby też liczyć kandydat Kukiz'16 Marek Jakubiak - 5,7 proc. (wobec 2,6 proc. poparcia we wszystkich grupach wiekowych).

Warto podkreślić, że Ipsos informuje, że frekwencja wyborcza wśród głosujących w wieku 18-29 lat, była najniższa ze wszystkich grup wiekowych i wyniosła tylko 34,8 proc. Są to jednak wyniki w skali całego kraju, a nie tylko w stolicy.

Wyniki sondażowe wśród głosujących w wieku 18-29 lat
TVN24

Sondaż: Trzaskowski wygrywa w pierwszej turze

Według sondażu przeprowadzonego przez Ipsos, Rafał Trzaskowski wygrał wybory na prezydenta Warszawy już w pierwszej turze. Kandydat Koalicji Obywatelskiej zdobył 54,1 procent głosów. Na drugiej pozycji znalazł się kandydat Zjednoczonej Prawicy Patryk Jaki z wynikiem 30,9 proc. Na trzecim stopniu podium znalazł się kandydat komitetu Wygra Warszawa Jan Śpiewak, który wśród badanych zdobył 3 proc. poparcia.

A dalej: Marek Jakubiak: 2,6 proc., Justyna Glusman: 2,6 proc., Andrzej Rozenek: 1,5 proc. Jacek Wojciechowicz i Janusz Korwin-Mikke zdobyli po 1 proc. głosów. Jakub Stefaniak i Piotr Ikonowicz uzyskali po 0,8 proc., Paweł Tanajno: 0,6 proc., Jan Potocki i Sławomir Antonik - po 0,4 proc. i ostatnia - Krystyna Krzekotowska zdobyła 0,3 proc.

Sondażowe wyniki głosowania na prezydenta stolicy
TVN24

tmw/pm