"Tak" dla płyty na Narodowym

Warszawa

fot

Najpierw pozytywną opinię wydali strażacy, chwilę później nadzór budowlany wydał zezwolenie na użytkowanie płyty głównej Stadionu Narodowego. Wciąż nie ma jednak zgody na organizację imprezy masowej - zaplanowanej na 29 stycznia uroczystej inauguracji obiektu.

Swoją decyzję strażacy ogłosili po kilkugodzinnej kontroli prowadzonej od rana na Stadionie Narodowym.

- Prace budowlane się zakończyły, mamy świadomość, że mogą trwać roboty wykończeniowe na płycie boiska, ale to nie ma wpływu na bezpieczeństwo pożarowe. Nie mamy zastrzeżeń - mówi Ireneusz Kopczyński, naczelnik straży pożarnej w Warszawie.

I zaznacza, że istotne były sprawy ewakuacji. - Robotnicy zaskoczyli nas pozytywnie, schody przy płycie sa wykończone zgodnie z wymogami projektowymi - mówi Kopczyński.

Dlaczego jednak opinia została wydana na ostatnią chwilę? - dopytywali obecni na konferencji prasowej dziennikarze. - To pytanie nie powinno być do nas. Jest pewna presja czasu, ale to nie my jesteśmy pomysłodawcą imprezy, która ma się odbyć 29 stycznia - odpowiedział strażak.

Jest decyzja PINB

Wcześniej pozytywne opinie w sprawie użytkowania wydał sanepid i stołeczna policja. Wszystkie trzy trafiły po południu do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. - Nasi inspektorzy zakończyli kontorolę. Wynik jest pozytywny. Decyzja jest wydana, musimy tylko sporządzić ją na piśmie - mówi tvnwarszawa.pl Alina Celińska, z-ca dyrektora PINB.

Teraz PINB swoją zgodę wyśle do ratusza, a ten zadecyduje czy zezwolić na niedzielną inauguracje Narodowego. To m.in.?: w związku z barkiem części pozwoleń w poniedziałek miejscy urzędnicy nie zezwoli na przeprowadzenie niedzielnej imprezy.

- Ze względu na braki formalne nie możemy wydać zgody na imprezę masową. Tę informację przekazaliśmy już Narodowemu Centrum Sportu – mówiła wówczas Ewa Gawor, szefowa biura bezpieczeństwa. Brakowało też pozytywnej opinii straży pożarnej i sanepidu.

fot

Strażacy wrócą na Narodowy

Pozytywna opinia PINB w sprawie użytkowania płyty głównej nie kończy jeszcze całej procedury wydawania zgody na przeprowadzenie imprezy masowej. Żeby ratusz mógł dać zielone światło dla otwarcia Stadionu Narodowego, będzie konieczna kolejna opinia straży pożarnej.

- Przystąpimy do opiniowania imprezy masowej w czwartek. O godz. 12.00 spotkamy się z komendantem miejskim i organizatorem imprezy masowej, żeby wyjaśnić pewne kwestie, m.in. zapewnienie warunków ewakuacji - mówi Kopczyński. - Przypominam, że impreza ma być otwarta, a przewidywana ilość gości to ok. 40 tysięcy osób - dodaje.

I zapewnia, że do piątku "wyrobią" się z wydaniem opinii.

"OTO JESTEM"

Impreza, reklamowana pod wdzięcznym hasłem: OTO JESTEM ma rozpocząć się o godz. 15.

Ramowy program imprezy:

14.00 - otwarcie bram Stadionu Narodowego w Warszawie15.00 - koncert VooVoo i Haydamaki16.00 - koncert Zakopower17.00 - koncert Coma18.00 - koncert T.Love19.00 - koncert Lady Pank20.00 - pokaz sztuczny ogni20.30 – zakończenie imprezy.

Kilkanaście dni po oficjalnym otwarciu stadionu ma zostać rozegrany pierwszy mecz - Superpuchar Polski, w którym zmierzą się Legia Warszawa z Wisłą Kraków. Murawa ma być gotowa dopiero dzień przed meczem 10 lutego.

MECZ POLSKA-PORTUGALIA NA NARODOWYM NIEPEWNY

bf/ran/par