Tak będzie wyglądał plac Małachowskiego

Najnowsze

Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.plTak miał wyglądać plac Małachowskiego

Duży kwadratowy plac ze schodami przed kościołem św. Trójcy, podświetlane drzewa, mnóstwo zieleni i ograniczenie ruchu samochodowego - to główne punkty zwycięskiego projektu na modernizacje placu Małachowskiego.

Pierwszej nagrody nie przyznano. Drugą dostał zespół w składzie Grzegorz Stiasny, Jakub Wacławek, Jan Bagiński, Filip Dzimwasha, Adam Kluczek i Karolina Kuczyńska. Także do ich pracy jury miało jednak zastrzeżenia, projekt ulegnie więc jeszcze zmianom.

Jego głównym założeniem jest wyodrębnienie trzech przestrzeni - "Promenady Muzeów" z "Kręgiem Sztuki", otoczenia kościoła ewangelickiego i piazzetty czyli ulicy Burschego, wyeksponowanie kościoła Św. Trójcy oraz wpisanie placu w strukturę Śródmieścia, co ma nastąpić dzięki połączeniu z Ogrodem Saskim.

Z podświetlonymi drzewami

Jury doceniło w koncepcji m.in. to, że plac będzie przeznaczony przede wszystkim dla pieszych. Autorzy zaproponowali uspokojenie ruchu na Kredytowej, Mazowieckiej i Królewskiej oraz jego maksymalne ograniczenie przed Muzeum Etnograficznym i Zachętą.

Pochwała - według sędziów - należy się też za wyeksponowanie pomnika Peowiaka u zbiegu ulic Traugutta i Mazowieckiej oraz oświetlenie, które "nie zakłóca harmonii placu". Chodzi o iluminację głównych gmachów, podświetlenie chodników i wybranych drzew.

Błędem koncepcji było natomiast oddzielenie pasmem drzew kamienicy Raczyńskiego od reszty placu. Zdaniem jury, niepotrzebnie zasłoniłyby one budynek.

Gotowy w 2016 roku?

Jak podkreślił burmistrz dzielnicy Śródmieście Wojciech Bartelski, plac Małachowskiego będzie najpewniej gotowy już 2016 roku. - Pieniądze na ten cel już są - zapowiedział.

Konkurs zorganizowała dzielnica Śródmieście wspólnie z Galerią Zachęta, Muzeum Etnograficznym, parafią św. Trójcy oraz firmą Hochtief Development Poland nadzorującą rozbudowę i modernizację tzw. kamienicy Raczyńskiego przy placu.

Plac Małachowskiego został wytyczony w 1825 r. u zbiegu obecnych ulic Królewskiej, Traugutta, Mazowieckiej i Kredytowej - tuż obok Ogrodu Saskiego. Marszałek Sejmu Czteroletniego Stanisław Małachowski został jego patronem w 1916 r.

Wyróżnione prace

Jury przyznało też dwa trzecie miejsca i dwa wyróżnienia, za które laureaci otrzymają odpowiednio 10 tys. i 5 tys. złotych. Jak czytamy w uzasadnieniu prace te zaciekawiły jurorów, ale "były niedostatecznie dopracowane, zawierały błędy" i "trudno by je było przełożyć na rzeczywisty wygląd placu".

Wizualizacje nagrodzonych projektów:

Wszystkie projekt można do końca lipca zobaczyć także w Państwowym Muzeum Etnograficznym przy ul. Kredytowej.

jsy/r