Tak będzie wyglądać kolejny odcinek bulwarów. Konkurs rozstrzygnięty

TVN Warszawa

Poznaliśmy zwycięzców konkursu na projekt bulwarówMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

Zieleń, obiekty sportowe i kulturalne - to wszystko ma się znaleźć na kolejnym odcinku bulwarów: od Cypla Czerniakowskiego do mostu Świętokrzyskiego. We wtorek poznaliśmy wyniki konkursu na projekt tego miejsca. Zwyciężyła pracownia architektoniczna WXCA.

Tym, co od razu zwraca uwagę w zaprezentowanych wizualizacjach, jest zieleń. Sami architekci w rozmowie z dziennikarzami przyznali, że ich zdaniem powinna być ona w stolicy uwydatniana i w odpowiedni sposób kształtowana. - Mamy duży dach plenerowy, który będzie porośnięty kilkunastoma rodzajami pnączy - powiedział Krzysztof Herman z pracowni WXCA. Jesienią rośliny te będą przyjmować różne barwy i - jak podkreślił architekt - wyglądać szczególnie pięknie.

- Będą też zbiorowiska z trzcinami i ogrody deszczowe. To takie rozwiązanie, które polega na tym, że z powierzchni utwardzonych woda spływać będzie nie od razu do kanalizacji, ale zatrzyma się w niewielkich kieszonkach ogrodowych i będzie nawadniać rośliny - opisywał dalej.

Przestrzeń na nowych bulwarach podzielona będzie na pięć elementów. Po północnej stronie mostu średnicowego zaplanowano kompleks hotelowo-apartamentowy. - Myśleliśmy o obiekcie, który by był komercyjny i częściowo finansować ten obszar - powiedział Szczepan Wroński, architekt z WXCA.

Od strony południowej przeprawy powstaną z kolei obiekty sportowe. - Następnie mamy obiekt, który będzie związany z oświatą i kulturą. Kolejny - to sala wielofunkcyjna, która będzie mogła służyć jako przestrzeń na konferencje czy wykłady - opisywał dalej architekt.

Praca "zbliża miasto do rzeki"

Jak powiedziała Maria Saloni-Sadowska ze Stowarzyszenia Architektów Polskich, sąd konkursowy docenił prace za miejski charakter zaprojektowanych przestrzeni, umożliwiający zbliżenie miasta do rzeki w sposób godzący zabudowę ze zróżnicowanymi formami zieleni. - Doceniono też za możliwość etapowania inwestycji, a także zaproponowanie dachu miejskiego, który stanowi trafną odpowiedź na oczekiwania zamawiającego dotyczącego wydłużenie okresu aktywności rekreacyjnych nad rzeką - mówiła dalej.

Jury zwróciło uwagę również na wysoką jakość zaprojektowanych obiektów, które - jak podkreśliła Saloni-Sadowska - stwarzają nowe możliwości dla rozwoju miejskich aktywności.

Wiceprezydent Michał Olszewski przyznał z kolei, że praca WXCA bardzo różniła się od pozostałych. - Była bardzo dopracowana i nawet dla osób takich jak ja, które nie są architektami widać dużą dbałość o detal i urzekający dobór zieleni. Gratulujemy i cieszymy się, że będziemy mogli dalej współpracować przy kontynuacji bulwarów - powiedział do zwycięzców konkursu.

21 propozycji

Do konkursu na kolejny odcinek bulwarów początkowo zgłosiło się 79 uczestników, z czego dopuszczono 76. Termin składania prac mijał 15 maja. W tym czasie swoje prace złożyło 21 pracowni.

Sam konkurs - jak powiedział wiceprezydent Olszewski - "był podwójnie podwójny". - W pierwszym etapie wyłoniliśmy pięć prac, które potem konkurowały między sobą na etapie proponowanych zmian wykonawczych. Zaś druga podwójność dotyczyła tego, że wykonawca zwycięskiej pracy wykona dla nas zarówno projekt wykonawczy między pomnikiem Syrenki a mostem Poniatowskiego oraz koncepcje dotyczącą dalszego rozwoju bulwarów, na odcinku od mostu Poniatowskiego do portu Czerniakowskiego - wyjaśnił.

Pracownia WXCA ma na swoim koncie m.in. takie projekty jak Muzeum Wojska Polskiego czy osiedle mieszkaniowe w Porcie Praskim. Za zwycięstwo w konkursie na projekt kolejnego odcinka bulwarów otrzyma nagrodę w wysokości 80 tysięcy złotych netto. W zespole autorskim pracy znaleźli się: Szczepan Wroński, Małgorzata Dembowska, Krzysztof Moskała, Paweł Wolanin oraz Aleksandra Adamczyk. Architektem krajobrazu dla projektu jest Krzysztof Herman, a przy jego powstaniu współpracowali również Piotr Łosek, Michał Lipiec, Piotr Żółtowski oraz DotDesign.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, która w rozmowie z dziennikarzami komentowała zwycięski projekt przyznała, że "bardzo jej się podoba". Dodała też, że jej zdaniem nowy bulwar będzie miał inny charakterze niż dotychczasowe części.

Pozostałe wyróżnienia

- Dbając o wyjątkowość tej przestrzeni, stajemy przed naprawdę dużym wyzwaniem. Dla mnie osobistym drogowskazem jest historyczna tablica, która wskazuje czas prac na bulwarze na lata 1938-194… ostatnią cyfrę zabrała wojna. Dziś jednak jesteśmy rozpędzeni, a prace na bulwarach dalej trwają. Mogę śmiało powiedzieć, że Warszawa ma z powrotem Wisłę, a Wisła Warszawę - mówiła prezydent stolicy.

Jeśli chodzi o pozostałych wyróżnionych w konkursie, sąd konkursowy zdecydował o nieprzyznawaniu nagrody za drugie miejsce. Natomiast przyznał dwie nagrody za miejsce III. III nagrodą (40 000 zł) ex æquo wywalczyły pracownia GRAPH 31 Małuj Joanna oraz Riegler Riewe Architekci Sp. z o.o. Przyznano również dwa wyróżnienia w formie nagród pieniężnych po 35 000 zł. Zdobyły je prace zespołu Zuzanny Szpocińskiej, Tomasza Marciniewicza, Jerzego Grochulskiego oraz Karoliny Kayzer, a także zespół w składzie Mateusz Piwowarski, Magdalena Błeszczyńska, Małgorzata Kasińska, Jarosław Ostrowski oraz Marta Wieczorek. Sąd konkursowy wręczył również dwa wyróżnienia honorowe dla dwóch prac, które nie zakwalifikowały się do II etapu konkursu. Trafiły one do Piotra Bujanowskiego i zespołu Tomasz Bierezowski, Tomasz Andrzej Burno, Jacek Damięcki, Mirosław Falkowski, PROINWESTYCJA Katarzyna Łowicka, Zygmunt Użdalewicz, Krzysztof Bochniak, Izabela Dymitryszyn.

Sąd konkursowy składał się z 11 osób z przewodniczącym Zbigniewem Maćkówem na czele.

Kilka dni temu rozstrzygnięty został także konkurs na kładę pieszo-rowerową przez Wisłę:

"Marzenia stają się rzeczywistością"Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

kw/pm