Tak będą wyglądać nowe przystanki WKD


Proste i eleganckie w formie – tak prezentuje się zwycięska wizja przystanków Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Pasażerowie mogą teraz zgłaszać uwagi do przedstawionych koncepcji. Ale na realizację całości będzie trzeba poczekać do 2021 roku.

Władze WKD ogłosiły właśnie wyniki konkursu na nowe przystanki.

Wpłynęło łącznie 17 prac – twórcy musieli zaproponować rozwiązania, które da się wprowadzić praktycznie na całej linii. Trzeba było uwzględnić między innymi specyfikę wyspowej stacji przy Al. Jerozolimskich, czy tej w Podkowie Leśnej, chronionej przez konserwatora zabytków.

Wzdłuż czarnej linii

Sąd konkursowy wskazał zwycięzców, dokładnie III pierwsze miejsca i wyróżnienie. "Podczas dyskusji nad propozycjami Sąd Konkursowy uznał, iż należy premiować te rozwiązania, które kompleksowo i w optymalny sposób połączą wymogi funkcjonalne i plastyczne, tak aby nadać oprawie stacji linii WKD elegancki, współczesny i rozpoznawalny charakter" – czytamy w uzasadnieniu.

I miejsce zajął zespół w składzie: Konrad Basan, Paweł Dadok, Maria Roj. Na każdym przystanku wyznaczyli czarną linię, na którą naniesiono elementy stacji: tablice informacyjne czy ławki.

Sąd konkursowy złożony m.in. z architektów docenił, że odsunięto od torów elementy zagospodarowania, a także dobra kompozycję informacji wizualnej. Podkreślił też prostą i elegancką formę zaproponowanych rozwiązań.

Uwagi dla zwycięzców

Jury miało też uwagi. Zaleciło doprojektowanie dodatkowych elementów, które chroniłyby przed wiatrem. Szczegółową uwagę zwycięzcy będą musieli także poświęcić sposobowi podparcia dachu wiaty i odprowadzania z niego wody opadowej. "Sąd Konkursowy zaleca również rozwinięcie proponowanego systemu informacji wizualnej o schematy drogowskazy itd., oraz ponowne przeanalizowanie zastosowanej kolorystyki" – czytamy w uzasadnieniu.

Zwycięzcy będą musieli wziąć te zalecenia pod uwagę przy dalszych pracach. A do tego już w piątek 22 kwietnia przy ul. Andrzeja 1 w Pruszkowie odbędzie się dyskusja pokonkursowa. Początek o godz. 16.

- Swoje uwagi podczas tego spotkania będą mogli zgłaszać pasażerowie i twórcy pozostałych koncepcji, które zgłoszono do konkursu – tłumaczy Krzysztof Kulesza, rzecznik prasowy WKD. – W miarę możliwości zwycięzcy będą brali je pod uwagę podczas przygotowywania ostatecznego projektu – dodaje. Ten ma powstać do końca 2016 roku.

Pięć lat prac

WKD planuje zmiany na przystankach w latach 2017-21. Rocznie mają obejmować 5-6 stacji. - To będzie też zależało od dostępnych środków finansowych. Poza tym nie chcielibyśmy rozkopać wszystkich przystanków w jednym roku, bo byłoby to duże utrudnienie dla pasażerów – wyjaśnia Kulesza. Według wstępnych szacunków koszt prac to od 6 do 9 mln zł. Gdy będzie gotowy ostateczny projekt, kwota zostanie doprecyzowana.

ZOBACZ WYRÓŻNIONE W KONKURSIE PRACE:

CZYTAJ TEŻ O KONTROWERSJACH WOKÓŁ WYCINKI DRZEW PRZY LINII WKD:

"Wycinka zabije nasze miejscowości"
"Wycinka zabije nasze miejscowości"Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

ran/sk

Źródło zdjęcia głównego: Konrad Basan, Paweł Dadok, Maria Roj

Pozostałe wiadomości