Tajemniczy park w Natolinie otwiera bramy dla mieszkańców

Warszawa

UD UrsynówRuszają wycieczki po parku w Natolinie

120 hektarów z rezerwatem i zabytkowymi obiektami. park Natoliński otwiera swoje bramy. Będzie dostępny w wybrane niedziele, od 25 czerwca do 18 września.

Zwiedzający zobaczą m.in. wnętrze natolińskiego pałacu, sarkofag patronki Natolina - Natalii z Potockich Sanguszkowej, most mauretański i ruiny akweduktu rzymskiego. Będą mogli też wejść do Lasu Natolińskiego, który był plenerem dla filmu "Pan Tadeusz" w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Od czerwca do września

Pierwsza wycieczka zaplanowana jest na 25 czerwca, kolejne na 10 i 24 lipca. Następnie dwie w sierpniu (14 i 21) i dwie ostatnie we wrześniu (11 i 18).

Podczas jednej niedzieli, na teren parku wpuszczane będą trzy grupy: o godzinie 11.00, 12.00 i 13.00.

Jak zapowiadają urzędnicy z Ursynowa, spacery po parku odbędą się w towarzystwie profesjonalnego przewodnika. Czas takiej wycieczki to dwie godziny. Aby wziąć w niej udział, należy zarezerwować miejsce w tygodniu poprzedzającym wybrany termin. Szczegóły dotyczące rezerwacji znaleźć można na stronie internetowej urzędu.

Park w Natolinie to prawdziwa perełka na mapie Warszawy i nie tylko. To jeden z najcenniejszych romantycznych założeń pałacowo-parkowych w Polsce. Samo wejście do parku w znajduje się przy ulicy Nowoursynowskiej (na Ursynowie). Cały kompleks leży jednak na terenie Wilanowa. To blisko 120 hektarów z rezerwatem i zabytkowymi obiektami.

Mieszkańcy chcą otwarcia na co dzień

Wyjątkowy teren na co dzień jest jednak zamknięty dla mieszkańców, którzy co jakiś czas rozpoczynają batalię o jego otwarcie. Apelują do władz miasta i zbierają podpisy pod petycjami w tej sprawie. O ostatniej takiej akcji informowaliśmy na przełomie marca i kwietnia.

Zarządcą tego terenu jest Centrum Europejskie Natolin. Obecnie działa tam kuźnia kadr urzędniczych zjednoczonej Europy, czyli tzw. Kolegium Europejskie będące filią College of Europe w Brugii.

Ursynowianie nie rozumieją, dlaczego park jest dla nich niedostępny. Przekonują, że powinien być otwarty każdego dnia jako miejsce rekreacji. "Może być miejscem spotkań, w którym panuje cisza pozwalająca mieszkańcom na regenerację sił" – pisali w petycji do ministerstwa skarbu.

Dyrekcja Centrum Europejskiego nie pozostawiła jednak złudzeń. - Ponad 95 proc. tego terenu to rezerwat, objęty ochroną prawną. Las nie jest przystosowany do częstych odwiedzin przez dużą liczbę osób. Nie ma odpowiedniej infrastruktury ani toalet. Ingerencja w ten teren jest z kolei niemożliwa, ponieważ jest rezerwatem – mówił nam Grzegorz Tkaczyk, wicedyrektor Centrum Europejskiego Natolin.

Inicjatywa Jana III Sobieskiego

Początki parku w Natolinie sięgają czasów króla Jana III Sobieskiego, który według przekazów historycznych urządził tutaj miejsce do polowań na bażanty. Prawdziwy rozkwit tego miejsca nastąpił jednak za czasów Stanisława Kostki Potockiego i jego syna Aleksandra Potockiego.

Historia parku w Natolinie
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

kw//ec