Tajemnicze tunele pod PKiN. Nowa atrakcja Nocy Muzeów


Zwiedzanie podziemi Pałacu Kultury to jedna z najciekawszych atrakcji jakie zostały przygotowane na kolejną edycję Nocy Muzeów w Warszawie. Tunele na co dzień nie są dostępne dla turystów. Pałac Kultury i Nauki jest jedną z 237 stołecznych placówek, które zgłosiły się do Nocy Muzeów. Tegoroczna edycja odbędzie się już 16 maja.

Do udziału w imprezie zgłosiły się najpopularniejsze stołeczne placówki: Muzeum Narodowe, Muzeum Powstania Warszawskiego czy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Do imprezy dołącza Pałac Kultury i Nauki, który w tym roku obchodzi swe 60-lecie. Zwiedzającym udostępnione zostaną podziemia Pałacu. Przygotowana zostanie także wystawa przedmiotów z oryginalnego wyposażenia jednego z najbardziej charakterystycznych warszawskich budynków.

- Chcielibyśmy pokazać Pałac Kultury nieco inaczej. Przygotowaliśmy wyjątkowy spacer - będziemy mogli zobaczyć to, co udaje się niewielu; turyści w te miejsca nie wchodzą. Chcemy zrobić wyjątek - dwie kondygnacje podziemne Pałacu to miejsca owiane tajemnicą. W trakcie Nocy Muzeów będzie można poznać odpowiedź na pytanie, czy pod Pałacem mamy schrony, czy jest kolej, która była tu specjalnie założona w trakcie budowy. Niekończące się korytarze także mają swoją legendę. Na potrzeby spaceru przygotowaliśmy najciekawsze miejsca Pałacu Kultury - powiedziała Renata Kaznowska, prezes zarządu Pałacu Kultury i Nauki. - Zobaczymy także wentylatornię, w której nadal działają radzieckie urządzenia. Na poziomie -2 odwiedzimy nasze koty, mieszkające w Pałacu - dodała.

Muzeum Warszawy na liście

Specjalne atrakcje szykuje także Muzeum Warszawy w swych 9. placówkach; program został przygotowany pod hasłem "Anatomia warszawska". W Centrum Interpretacji Zabytków odbędą się spotkania poświęcone tematowi powojennej odbudowy stolicy, w Ośrodku Dokumentacji Badań Korczakianum, przypomniana zostanie historia warszawskiej działalności Janusza Korczaka. W Barbakanie zadane zostanie pytanie do czego Warszawiakom służą obiekty historyczne a w Muzeum Woli zaplanowano spotkanie, poświęcone Warszawie jako "wspólnemu domostwu" dla przyjezdnych i dla tubylców.

Śladami Tyrmanda

Muzeum Warszawskiej Pragi przygotowało program pt. "Wszystkie drogi prowadzą na Pragę" - będą spotkania, poświęcone "warszawskiej" twórczości pisarza Leopolda Tyrmanda, a także spotkanie "Czego na Pradze szukali jazzmani". Odbędzie się także potańcówka w rytmie muzyki lat 50 oraz wspólne czytanie literatury, dotyczącej prawobrzeżnej Warszawie i nocne zwiedzanie Bazaru Różyckiego.

- Praga przez wiele lat była zapleczem stolicy. Na Pragę jeździło się po żywność, dokumenty, obcą walutę, płyty, ciuchy z Zachodu - powiedziała Katarzyna Kuzko-Zwierz, kierownik Muzeum Warszawskiej Pragi. - Dziś jeździ się po autentyczność, po ślady dawnej Warszawy, po odczucie lokalności – dodała.

Spacery po Saskim

Przygotowano specjalne wydarzenia w Garnizonie Warszawa. - Noc Muzeów wpisała się na trwałe w nasz kalendarz. Zapraszamy na koncerty orkiestry wojskowej, grupy rekonstrukcji historycznej będą odtwarzać zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, opowiemy także historię tego miejsca - zapowiedziała ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuch. Odbędzie się też pokaz musztry paradnej, prezentacja makiety osi Saskiej i Pałacu Saskiego.

Zaplanowano również "spacery historyczne" po Ogrodzie Saskim, podczas których przypomniana zostanie historia ogrodu a także nieistniejące już budowle, jakie się tam znajdowały. W Galerii Jabłkowskich w Domu Braci Jabłkowskich przygotowano warsztaty pod hasłem "Warszawa jest klawa", mający na celu przypominanie tradycji, historii i języka dawnej Warszawy. Odbędzie się pokaz filmu "Gangsterzy i filantropi" (1962), warsztaty gwary warszawskiej oraz koncert grupy Ferajna z Hoovera.

Ćwierć miliona gości

Jak przypomnieli organizatorzy, podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie, podczas ostatniej edycji imprezy, stołeczne muzea odwiedziło ponad 250 tys. osób.

- Kiedy 12 lat temu po raz pierwszy w Warszawie startowała Noc Muzeów, zgłosiło się do niej wówczas tylko 11 muzeów. W tym roku samych placówek muzealnych mamy 50. W pierwszej warszawskiej Nocy Muzeów te 11 placówek zgromadziło 16 tys. osób i wtedy wydawało się, że to rekord. W zeszłym roku mieliśmy ponad 250 tys. zwiedzających, co świadczy o potencjale tej imprezy - powiedział Jarosław Jóźwiak, zastępca prezydenta m. st. Warszawy.

- Przeglądając program wydarzeń, przygotowany na poprzednie Noce trudno dziwić się takiej frekwencji. Na te kilka wieczornych godzin, placówki rokrocznie prezentują bardzo ciekawe wydarzenia. Publiczność wie, że duża ich część jest do zobaczenia jedynie w tę jedną noc - dodał.

Szczegóły programu tegorocznej Nocy Muzeów dostępne są na stronie internetowej www.um.warszawa.pl/nocmuzeow.

Tak było w zeszłym roku:

Dłuugie kolejki w Noc Muzeów
Dłuugie kolejki w Noc Muzeówtvnwarszawa.pl/Artur Węgrzynowicz

jb/PAP

Pozostałe wiadomości

W 1998 roku zginął pracownik jednej z warszawskich hurtowni. Tej sprawy przez lata nie udawało się wyjaśnić. Teraz śledczy poinformowali o przełomie i zatrzymaniu podejrzanego o zbrodnię. Usłyszał już zarzuty i został aresztowany.

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z mieszkania w Śródmieściu zniknął zegarek warty 40 tysięcy złotych. Zostało puste pudełko, ale nie było żadnych śladów kradzieży.

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w trakcie środowej debaty kandydatów poinformował, że w czwartek zostanie otwarta dla mieszkańców i turystów kładka pieszo-rowerowa łącząca oba brzegi Wisły - na wysokości ul. Karowej na Powiślu i ul. Okrzei na Pradze. Dziś ratusz poinformował, że otwarcie nastąpi o 18:30.

Dziś otworzą most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły. "O 18:30 zapraszamy na spacer"

Dziś otworzą most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły. "O 18:30 zapraszamy na spacer"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

24 automaty znaleźli funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej w nielegalnym salonie gier hazardowych, który zlikwidowali w Płońsku (Mazowieckie). Miesiąc temu w tym samym miejscu likwidowali podobny salon.

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Źródło:
PAP

Ponad pół promila alkoholu w organizmie miał 18-letni kierowca, którego zatrzymali po wieczornym, kilkunastokilometrowym pościgu policjanci z Piaseczna.

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nowe przejście pod torami na stacji Warszawa Gdańska ułatwi podróżnym dostęp na perony i do pociągów oraz usprawni przesiadki na metro, autobusy i tramwaje. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę o wartości około 80 milionów złotych na zaprojektowanie i wybudowanie nowych rozwiązań.

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Działający od niespełna trzech lat sklep socjalny Spichlerz ma problemy. Fundacja prowadząca placówkę poinformowała, że kilka dni przed Wielkanocą czeka ją eksmisja. Urzędnicy odpowiadają, że nie płaci czynszu, choć dostała lokal na preferencyjnych warunkach. Na dziś dług wynosi prawie 280 tysięcy złotych. - Fundacja jest nierzetelnym partnerem - twierdzi wiceprezydentka stolicy Aldona Machnowska-Góra.

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest pozwolenie na budowę, które umożliwia ogłoszenie przetargu na wykonawcę remontu Elizeum, podziemnego salonu księcia Kazimierza Poniatowskiego. - Remont nie będzie ani krótki, ani łatwy. Potrwa trzy lata - zapowiedział stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Ostrołęce (woj. mazowieckie) w toalecie na terenie jednego z parków znaleziono w środę po południu ciało mężczyzny. Na miejscu pracują policjanci.

Ciało mężczyzny w toalecie na terenie parku

Ciało mężczyzny w toalecie na terenie parku

Źródło:
TVN24

Kierowca białego samochodu potrącił 12-latkę, a następnie uderzył w citroëna i odjechał z miejsca wypadku w kierunku Ciechanowa. 12-latka z obrażeniami ciała trafiła do szpitala. Policja szuka sprawcy zdarzenia i prosi o kontakt świadków tego zdarzenia.

Szukają świadków potrącenia 12-letniej dziewczynki

Szukają świadków potrącenia 12-letniej dziewczynki

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Warszawie zatrzymali pracownicę banku pod zarzutem prania pieniędzy. - Kobieta ułatwiała wprowadzanie do systemu bankowego gotówki pochodzącej z przestępstw skarbowych - twierdzą śledczy.

Pracownica banku z zarzutami prania pieniędzy

Pracownica banku z zarzutami prania pieniędzy

Źródło:
PAP

Około 200 ewakuowanych osób, blokada dróg dojazdowych do Portu Lotniczego Warszawa-Modlin oraz interwencja pirotechników z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin. Wszystko z powodu porzuconej walizki na parkingu przed terminalem lotniska.

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa wagony pociągu osobowego, który zjeżdżał na stację postojową, wyjechały poza tory. Nie było w nim pasażerów. Były utrudnienia w ruchu kolejowym.

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wiosenna pogoda sprzyja pracom na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie. Na stacji Karolin budowniczowie wybierają już ziemię z poziomu -2, a na Stacji Techniczno-Postojowej rozpoczęło się betonowanie kanałów przeglądowych w halach elektrowozowni.

Są już dwa piętra pod ziemią

Są już dwa piętra pod ziemią

Źródło:
tvnwarszawa.pl