Przygotuj się na:

KOMUNIKACJA NA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

W sobotę 17 października na trasę wyruszają autobusy cmentarnej linii C40. Można będzie nimi dojechać na Cmentarz Północny. W kolejny weekend ZTM planuje wypuścić kolejne autobusy oraz tramwaje, które pojadą na warszawskie nekropolie.

Tajemnicze tunele pod PKiN. Nowa atrakcja Nocy Muzeów

Najnowsze


Zwiedzanie podziemi Pałacu Kultury to jedna z najciekawszych atrakcji jakie zostały przygotowane na kolejną edycję Nocy Muzeów w Warszawie. Tunele na co dzień nie są dostępne dla turystów. Pałac Kultury i Nauki jest jedną z 237 stołecznych placówek, które zgłosiły się do Nocy Muzeów. Tegoroczna edycja odbędzie się już 16 maja.

Do udziału w imprezie zgłosiły się najpopularniejsze stołeczne placówki: Muzeum Narodowe, Muzeum Powstania Warszawskiego czy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Do imprezy dołącza Pałac Kultury i Nauki, który w tym roku obchodzi swe 60-lecie. Zwiedzającym udostępnione zostaną podziemia Pałacu. Przygotowana zostanie także wystawa przedmiotów z oryginalnego wyposażenia jednego z najbardziej charakterystycznych warszawskich budynków.

- Chcielibyśmy pokazać Pałac Kultury nieco inaczej. Przygotowaliśmy wyjątkowy spacer - będziemy mogli zobaczyć to, co udaje się niewielu; turyści w te miejsca nie wchodzą. Chcemy zrobić wyjątek - dwie kondygnacje podziemne Pałacu to miejsca owiane tajemnicą. W trakcie Nocy Muzeów będzie można poznać odpowiedź na pytanie, czy pod Pałacem mamy schrony, czy jest kolej, która była tu specjalnie założona w trakcie budowy. Niekończące się korytarze także mają swoją legendę. Na potrzeby spaceru przygotowaliśmy najciekawsze miejsca Pałacu Kultury - powiedziała Renata Kaznowska, prezes zarządu Pałacu Kultury i Nauki. - Zobaczymy także wentylatornię, w której nadal działają radzieckie urządzenia. Na poziomie -2 odwiedzimy nasze koty, mieszkające w Pałacu - dodała.

Muzeum Warszawy na liście

Specjalne atrakcje szykuje także Muzeum Warszawy w swych 9. placówkach; program został przygotowany pod hasłem "Anatomia warszawska". W Centrum Interpretacji Zabytków odbędą się spotkania poświęcone tematowi powojennej odbudowy stolicy, w Ośrodku Dokumentacji Badań Korczakianum, przypomniana zostanie historia warszawskiej działalności Janusza Korczaka. W Barbakanie zadane zostanie pytanie do czego Warszawiakom służą obiekty historyczne a w Muzeum Woli zaplanowano spotkanie, poświęcone Warszawie jako "wspólnemu domostwu" dla przyjezdnych i dla tubylców.

Śladami Tyrmanda

Muzeum Warszawskiej Pragi przygotowało program pt. "Wszystkie drogi prowadzą na Pragę" - będą spotkania, poświęcone "warszawskiej" twórczości pisarza Leopolda Tyrmanda, a także spotkanie "Czego na Pradze szukali jazzmani". Odbędzie się także potańcówka w rytmie muzyki lat 50 oraz wspólne czytanie literatury, dotyczącej prawobrzeżnej Warszawie i nocne zwiedzanie Bazaru Różyckiego.

- Praga przez wiele lat była zapleczem stolicy. Na Pragę jeździło się po żywność, dokumenty, obcą walutę, płyty, ciuchy z Zachodu - powiedziała Katarzyna Kuzko-Zwierz, kierownik Muzeum Warszawskiej Pragi. - Dziś jeździ się po autentyczność, po ślady dawnej Warszawy, po odczucie lokalności – dodała.

Spacery po Saskim

Przygotowano specjalne wydarzenia w Garnizonie Warszawa. - Noc Muzeów wpisała się na trwałe w nasz kalendarz. Zapraszamy na koncerty orkiestry wojskowej, grupy rekonstrukcji historycznej będą odtwarzać zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, opowiemy także historię tego miejsca - zapowiedziała ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuch. Odbędzie się też pokaz musztry paradnej, prezentacja makiety osi Saskiej i Pałacu Saskiego.

Zaplanowano również "spacery historyczne" po Ogrodzie Saskim, podczas których przypomniana zostanie historia ogrodu a także nieistniejące już budowle, jakie się tam znajdowały. W Galerii Jabłkowskich w Domu Braci Jabłkowskich przygotowano warsztaty pod hasłem "Warszawa jest klawa", mający na celu przypominanie tradycji, historii i języka dawnej Warszawy. Odbędzie się pokaz filmu "Gangsterzy i filantropi" (1962), warsztaty gwary warszawskiej oraz koncert grupy Ferajna z Hoovera.

Ćwierć miliona gości

Jak przypomnieli organizatorzy, podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie, podczas ostatniej edycji imprezy, stołeczne muzea odwiedziło ponad 250 tys. osób.

- Kiedy 12 lat temu po raz pierwszy w Warszawie startowała Noc Muzeów, zgłosiło się do niej wówczas tylko 11 muzeów. W tym roku samych placówek muzealnych mamy 50. W pierwszej warszawskiej Nocy Muzeów te 11 placówek zgromadziło 16 tys. osób i wtedy wydawało się, że to rekord. W zeszłym roku mieliśmy ponad 250 tys. zwiedzających, co świadczy o potencjale tej imprezy - powiedział Jarosław Jóźwiak, zastępca prezydenta m. st. Warszawy.

- Przeglądając program wydarzeń, przygotowany na poprzednie Noce trudno dziwić się takiej frekwencji. Na te kilka wieczornych godzin, placówki rokrocznie prezentują bardzo ciekawe wydarzenia. Publiczność wie, że duża ich część jest do zobaczenia jedynie w tę jedną noc - dodał.

Szczegóły programu tegorocznej Nocy Muzeów dostępne są na stronie internetowej www.um.warszawa.pl/nocmuzeow.

Tak było w zeszłym roku:

Dłuugie kolejki w Noc Muzeówtvnwarszawa.pl/Artur Węgrzynowicz

jb/PAP