Przygotuj się na:

ZMIANY W SĄSIEDZTWIE CMENTARZY

Ze względu na Dzień Wszystkich Świętych w najbliższy weekend zmieni się organizacja ruchu w pobliżu stołecznych cmentarzy. Na wielu ulicach priorytet będzie miała komunikacja miejska, a na części z nich powstaną parkingi.

Tajemnicze pomniki smoleńskie: znamy tylko numery prac

Najnowsze

TVN24"Dawno takiej frekwencji nie było"

Jarosław Kaczyński zapowiedział, że marsze smoleńskie nie ustaną, dopóki nie staną dwa pomniki przy Krakowskim Przedmieściu. Na razie jednak wciąż trwa wybór projektów, o których mało wiadomo. A do tego uchwałę o ich budowie musi podjąć Rada Warszawy.

- Będziemy kontynuowali swój marsz aż do momentu, kiedy tu, niedaleko stąd, staną pomniki - pomnik prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego i pomnik upamiętniający wszystkich, którzy polegli w katastrofie smoleńskiej - powiedział w poniedziałek prezes PiS Jarosław Kaczyński. Na jakim etapie jest więc planowana budowa? 6 maja upłynął termin zgłaszania się do konkursów. Wpłynęło ponad 50 zgłoszeń.

Projekty za numerami

Jak podała "Gazeta Stołeczna", jury zakończyło pierwszy etap i wybrało pięć projektów pomnika Lecha Kaczyńskiego oraz dziewięć ofiar katastrofy smoleńskiej. Zwycięskie mamy poznać w listopadzie. Ale nie ujawniono autorów, nie znamy też samych projektów. Są tylko pięciocyfrowe numery, za którymi kryją się prace.

W czerwcu pisaliśmy, że poseł Sasin zwrócił się do prezydent Warszawy z wnioskiem o przygotowanie uchwały rady miasta, która jest konieczna, by stawić pomniki. Spytaliśmy rzecznika urzędu miasta o ten wniosek.

– Przygotowujemy odpowiedź dla pana posła – mówi krótko Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza. Do pomysłu będzie musiał też się odnieść stołeczny konserwator zabytków. Michał Krasucki zgadza się z tym, że najpierw powinien być konkretny projekt, a wtedy pomysłodawcy powinni wystąpić o pozwolenia. - To, czego bym się obawiał, bez względu na to, o jakim pomniku mówimy, to stworzenie galerii pomników, popiersi, tak jak w muzeum, gdzie co metr mamy jakąś figurę mówił w kwietniu. Komitet społeczny budowy pomników liczy, że monumenty staną w 2018 roku.

Proponowane lokalizacje pomnikówgraf. tvn24.pl

Konkursy i zbiórka publiczna

W połowie kwietnia PiS ogłosił, że rozpoczyna dwa równolegle przebiegające konkursy, które mają wyłonić autorów projektów pomników smoleńskich. Pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego ma stanąć na osi ulicy Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza, a pomnik ofiar tragedii smoleńskiej u zbiegu ulic Krakowskie Przedmieście i Karowej. 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Jacek Sasin o konkursieTVN24
wideo 2/4

ran/r