Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Tajemnicze loty nad stolicą. Robili zdjęcia miastu

Warszawa

FlightradarSamolot krążył nad stolicą

Samolot DIASC od środy krąży nad Warszawą. Ratusz uspokaja mieszkańców i informuje: z pokładu wykonywane są nowe zdjęcia miasta, które niebawem zostaną zamieszczone w stołecznym serwisie mapowym.

Część zdjęć DIASC wykonał już w środę. W czwartek kontynuował pracę latając głównie nad centrum stolicy.

"Samolot wyruszył w trasę we wczesnych godzinach porannych, a z jego pokładu, na wysokości ok. 1820 metrów, wykonywane są zdjęcia lotnicze Warszawy" - czytamy w porannym komunikacie urzędu miasta.

Będą w internecie

Trasę samolotu można było śledzić w internecie.

"Łączna długość lotu nad całym miastem to 780 km" - informują urzędnicy. I przypominają, że zdjęcia z lotu ptaka są robione Warszawie regularnie raz w roku, w zależności od sprzyjającej pogody.

W drugiej połowie roku mają zostać udostępnione na stronie urzędu miasta, w zakładce z mapami.

Serwis mapowy

"Portal internetowy z mapami Warszawy to największy zbiór danych przestrzennych udostępnianych jako BigData w Polsce" - chwali się stołeczny ratusz. Jego pracownicy podkreślają, że strona jest na bieżąco rozwijana pod kątem funkcjonalności. Dodawane są też nowe zdjęcia i informacje.

Nie dalej jak miesiąc temu pisaliśmy na tvnwarszawa.pl o innych tajemniczych lotach awionetki, która przez dwie noce nie dawała mieszkańcom Warszawy spać. Zirytowani pisali do naszej redakcji. Niepokój wzbudzał fakt, że o samolocie nie wiedział nic Urząd Lotnictwa Cywilnego (a powinien). Ostatecznie okazało się, że maszyna należy do niemieckiej firmy Geofly, ale monitorował Warszawę na zlecenie Veolii. Samolot z kamerą termowizyjną rejestruje jej sieć ciepłowniczą.

Niedawno na tvnwarszawa.pl pokazywaliśmy też, jak amerykańskie helikoptery Black Hawk wylądowały na lotnisku w Bemowie.

Black Hawk na BemowieAdam/Kontakt24
wideo 2/3

kw/pm