Tablica Kuronia zdewastowana

Warszawa

| Getty Imagesfot

Tablica upamiętniająca Jacka Kuronia, umieszczona na kamienicy przy ul. Mickiewicza 27, została pomazana zieloną farbą. Dewastację udokumentował internauta Henryk. Zdjęcie przesłał na Kontakt24.

- Jeszcze w sobotę tablica była czysta. Gdy przechodziłem obok budynku przy ul. Mickiewicza w niedzielę, była już zamazana – mówi Henryk, który wysłał nam zdjęcia.

Policja czeka na zgłoszenie

Kto i dlaczego zdewastował tablicę? Na razie nie wiadomo. Policja jeszcze nie zajmuje się tą sprawą.

– To przestępstwo przeciwko mieniu, a takie są ścigane na wniosek poszkodowanego, którym w tym przypadku jest administracja budynku. Czekamy na zgłoszenie – tłumaczy w rozmowie z tvnwarszawa.pl Elwira Brzostowska, rzeczniczka komendy przy ul. Żeromskiego.

Dzielnica wyczyści

- Wysłaliśmy komisję, która sprawdzi, czym tablica została ubrudzona. A potem użyjemy odpowiednich środków do jej wyczyszczenia - zapewnił w "Gazecie Stołecznej" rzecznik prasowy Żoliborza Andrzej Kawka.

Opozycja na Żoliborzu

Mieszkanie Kuronia przy ulicy Mickiewicza na Żoliborzu było jednym z miejsc spotkań demokratycznej opozycji. Tu odbywały się także wykłady Uniwersytetu Latającego. Władze komunistyczne walczyły z tajnymi wykładami - regularnie przerywały je ataki studentów bielańskiej AWF zrzeszonych w Socjalistycznym Związku Studentów Polskich. W marcu 1979 r. taki atak na mieszkanie przy Mickiewicza skończył się m.in. pobiciem żony Jacka Kuronia, Gajki, jego syna Macieja i ojca, Henryka.

mjc/mz