"Ta podwyżka to skandal". "Sierpień '80" za darmową komunikacją

Warszawa

wzz.org.pl"Sierpień 80" podwyżkę cen biletów nazywa skandalem

Związkowcy z "Sierpnia '80" będą protestować przeciwko podwyżkom cen biletów komunikacji miejskiej w stolicy. - Ta podwyżka to skandal – mówi Patryk Kosela, przedstawiciel związku.

We wtorek, w samo południe przed wejściem do stacji metra Politechnika związkowcy "Sierpnia '80" będą rozdawać ulotki i gazety. Przeczytać w nich będzie można o kolejnej podwyżce biletów, która wejdzie w życie 1 stycznia 2013 roku.

- To skandal. Kolejne już podwyżki cen biletów robią z władz samorządowych kieszonkowców, przed grasowaniem, których w komunikacji miejskiej się tak przestrzega. Bo sięga się coraz głębiej do naszych kieszeni, każąc płacić za bilety jak za zboże - mówi Patryk Kosela, rzecznik prasowy Komisji Krajowej WZZ "Sierpień '80".

Rozdawanie ulotek to jeden z elementów kampanii związku na rzecz bezpłatnej komunikacji miejskiej. W środę związkowcy będą rozdawać mieszkańcom Warszawy kartki ze świątecznymi życzeniami zaadresowanymi do prezydent miasta Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Z kolei w piątek planowany jest happening przy stacji metra Ratusz – Arsenał, gdzie związkowców z Warszawy wesprą koledzy ze Śląska.

4,40 zł za bilet normalny

Tymczasem Zarząd Transportu Miejskiego w poniedziałek przypominał o planowanej od stycznia podwyżce cen biletów.

Za bilet jednorazowy, normalny zapłacimy 4,40 zł., a nie jak obecnie 3,60 zł. Bilet 20-minutowy będzie kosztował 3,40 zł, 40-minutowy – 4,60 zł, a 60-minutowy – 6,40 zł.

Bilet dobowy ważny tylko w pierwszej strefie będzie kosztował 15 zł. Za bilet 3-dniowy (również tylko na pierwszą strefę) będzie trzeba zapłacić 30 zł.

Za bilet miesięczny imienny zapłacimy 100 złotych. Za kwartalny już 250 złotych. Zmieni się także cena biletu seniora. Będzie kosztował 50 zł.

Wraz ze wzrostem cen biletów wzrośnie również wysokość opłat dodatkowych. Jazda bez biletu będzie kosztowała 220 zł, a jazda bez dokumentu poświadczającego prawo do ulgi – 176 zł.

Ponadto zmieni się wygląd biletów. Pojawią się informacje w języku angielskim oraz napis "m.st. Warszawa", umieszczony na wąskim pasku u góry i dołu biletu. Nie zmienią się kolory kartoników. Wzory, które wprowadzono w sierpniu 2011 roku w dalszym ciągu będą obowiązywać.

Kolejna i jak na razie ostatnia podwyżka, planowana jest w styczniu 2014 roku.

bf/roody