Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Ta noc to nie tylko muzea

Warszawa

| Fakty TVNfot. noc-muzeow.pl

Rzeźbienie w maśle, uliczne teatry, koncert Molesty a może śpiewy tybetańskie? By niebanalnie spędzić sobotę przeczytajcie nasz subiektywny przewodnik po Nocy Muzeów.

Noc Muzeów oficjalnie rozpocznie się w sobotę o 19 i potrwa do 1. Jednak w wielu miejscach będzie można bawić się dłużej. Ósma już edycja tego święta, to nie tylko galerie i muzea - to także mnóstwo wydarzeń towarzyszących.

Noc Muzeów na placu Konstytucji

W "Warsztacie" przy placu Konstytucji 4, o 20.30 zacznie się koncert zespołu Płyny. Jego liderzy - Igor Spolski i Szymon Tarkowski - stworzyli grupę, która brzmi jak połączenie The Beatles i Manu Chao. Śpiewają o urokach warszawskich plaż i szemranych bram Śródmieścia. Nie wolno ich przegapić.

Z kolei o 22:00 na Plac Konstytucji wkroczą młodzi animatorzy kultury i zaprezentują projekt "Plac Konstytucji nie śpi". W bramach, pod arkadami i wszędzie tam, gdzie zazwyczaj nie dzieje się nic, pojawią się mini koncerty, biblioteka z literaturą czy kino pod chmurką.

Otworzy się Plac Zabaw

Ci, którzy od muzeum, wolą relaks pod gołym niebem, nie mogą przegapić koncertów na Placu Zabaw w parku Agrykola przy Myśliwieckiej 9. Tam zabawa rozpocznie się już o 18, a zadba o to z pomocą słonecznego reggae soundsystem Singledread.

O 22:00 na scenie pojawi się legenda warszawskiego hip-hopu - Molesta Ewenement.

Noc Muzeów, nocą Marii

Organizatorzy święta muzeów chcą w tym roku przypomnieć o związkach Marii Skłodowskiej–Curie ze stolicą. Po zmroku na budynku muzeum noblistki przy ul. Freta 16 pojawią się animacje, które zamienią budynek w laboratorium.

Obok Domu Polonii na Krakowskim Przedmieściu o 21.00 wystąpi A3Teatr z multimedialnym spektaklem o noblistce pt. "Okruchy – Rentgen duszy".

Nie będą się nudzić także miłośnicy gier miejskich. Każdy kto lubi aktywnie spędzać weekend, może wziąć udział w zabawie "Śladami Marii Skłodowskiej-Curie. Napromieniuj się wiedzą" oraz w Rowerowej Nocy Muzeów organizowanej przez Warszawskie Towarzystwo Cyklistów.

Szczegóły dotyczące warunków uczestnictwa znajdziecie na stronach www.infopraga.com.pl oraz www.wtc.org.pl.

Noc niespodzianek

Wielbicieli starych warszawskich neonów nie może zabraknąć w Cukierni przy ul. 11 listopada 10. Muzeum Neonów pokaże tam swoje najciekawsze eksponaty m.in. neon Berlin, Cepelia i oryginalne kontynenty z orbisowskiego globusu. Organizatorzy zapowiadają neonowe niespodzianki

Miłośników jazzu zainteresuje adres Grochowska 272. To tam, "Szymanowski Big Band" zaprezentuje najlepsze amerykańskie standardy. Orkiestra da dwa koncerty, pierwszy o 21, drugi o 22:30. Dla wytrwałych, którzy pojawią się na późniejszym występie, przewidziano upominki.

Ulep rzeźbę z masła

Atmosfera rodem z kontynentu azjatyckiego zapanuje przed budynkiem Galerii Azjatyckiej przy ul. Freta 5. Będa się tam działy rzeczy co najmniej nietypowe. Na 18:00 zaplanowano tworzenie rytualnej buddyjskiej rzeźby z masła w wykonaniu mnichów z klasztoru Drepung. O 20:00 odbędzie się tam koncert muzyki i śpiewów tybetańskiej, o 21:00 pokaz chińskiej gimnastyki zdrowotnej.

Na placu Grzybowskim posłuchać będzie można muzyki mniej wymagającej. O 20:00 zagra tam rockowy Indigo Tree, a o 21:00 Magnificent Muttley. Na 23:30 przewidziano wystep gwiazdy wieczoru - duetu Paula i Karol.

Wstęp, tak jak na wszystkie inne wydarzenia, jest darmowy.

band/roody