Przygotuj się na:

TOPIEL ZAMKNIĘTA

Stołeczny ratusz poinformował w komunikacie, że od soboty do wtorku na ulicy Topiel na Powiślu będą prowadzone prace ciepłownicze. Znaczny fragment ulicy zostanie wyłączony z ruchu.

Najnowsze

Ta noc należy do muzeów. 204 miejsca do zwiedzenia

Najnowsze

materiały prasoweNoc Muzeów 2012

Co widział z okna Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Czesław Kiszczak, laserowa bitwa na elewacji Pałacu w Wilanowie, podziwianie panoramy miasta z budynku PAST-y, zwiedzanie zakamarków rezydencji polskich królów czy smakowanie przekąsek z okresu PRL. W sobotę rusza noc muzeów. Do zwiedzania ponad 200 muzeów, galerii i domów kultury.

Noc muzeów rozpocznie się nietypowo. Spod pomnika Mikołaja Kopernika wyruszy marsz uczniów liceum i gimnazjum im. Bolesława Prusa, którzy zaproszą warszawiaków do wspólnego pochodu.

Motyw tegorocznej Nocy Muzeów związany jest z dwoma ważnymi wydarzenia obchodzonymi w stolicy – Rokiem Janusza Korczaka i 100-lecia śmierci Bolesława Prusa.

Program nocy jest bardzo bogaty. Do imprezy zgłosiły się 204 placówki, które zapewnią atrakcje prawie ze wszystkich dziedzin.

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁOWY PROGRAM NOCY MUZEUM W WARSZAWIE.

Sekrety księcia Poniatowskiego

Na Zamku Królewskim zobaczymy galerię malarstwa, rzeźby i sztuki zdobniczej. Będzie można też podziwiać galerię Lanckorońskich z obrazami Rembrandta. Odbędzie się również pokaz strojów inspirowanych modą XVII i XVIII wieku. Zaprezentowane zostaną również techniki makijażu typowego dla różnych epok.

Będzie można również zajrzeć do królewskich apartamentów. Dla zwiedzających zostanie również udostępniony pałac Pod Blachą, gdzie można podziwiać apartament Księcia Józefa Poniatowskiego. Oprócz tego odbędzie się pokaz parzenia japońskiej herbaty.

Zwiedzanie w blasku świec

Tej nocy będziemy mogli również ponownie odkryć kolejne tajemnice letniej rezydencji króla Stanisława Augusta. W Pałacu na Wyspie przy blasku nastrojowych świec będzie można zwiedzać jego pomieszczenia. W każdym z nich spotkamy żywą rzeźbę. Zdradzą one tajemnice królewskiej kolekcji Stanisława Augusta.

Łazienki przygotowały również atrakcje typowe dla dzieci. W ogrodach łazienkowskich w Starej Kordegardzie odbędzie się noc duchów. To nic innego jak edukacyjny spacer z latarkami, podczas którego będziemy śledzić rzeźby plenerowe. Zapisy: warsztaty@lazienki-krolewskie.pl O godzinie 21:00 pod Pomnikiem Chopina rozpocznie się koncert zespołu założonego przez dwóch francuskich muzyków Erica Mougueta i Michela Sancheza – Deep Forest. Tworzą muzykę elektroniczną, inspirują się wątkami etnicznymi z rożnych miejsc świata.

Sprawdź co z okna widział Czesław Kiszczak

Noc muzeów to również dobra okazja, aby zwiedzić miejsca, gdzie na co dzień pracują najważniejsze osoby w kraju. Tradycyjnnie będzie można zwiedzić pomieszczenia Pałacu Prezydenckiego, Sejmu, Senatu i Kancelarii Premiera.

Poraz pierwszy w tym roku zwiedzimy budynek Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Będziemy mogli sprawdzić co z okna widział Czesław Kiszczak, a co pierwszy, solidarnościowy minister Krzysztof Kozłowski. Zobaczymy gdzie odbywały się narady kierownictwa MSW w stanie wojennym oraz dokąd prowadziły korytarze piwnic MSW w latach pięćdziesiątych a dokąd prowadzą dzisiaj.

W kazdym z tych miejsc wstęp odbywa się na podstawie dowodu osobistego.

Poznaj naukowego idola

W Centrum Nauki Kopernik noc muzeów rozpocznie się od wielkiego finału konkursu Famelab. Dziesięciu naukowców stoczy walkę o sławę, splendor i fundusze na badania. Każdy z nich dostanie na 3 minuty scenę i publiczność tylko dla siebie. Potem już tylko musi dowieść, że to czym się zajmuje jest godne pozazdroszczenia.

Więcej o naukowym idolu na stronie organizatora.

Wymień monety w Muzeum Narodowym

Wizyta w Muzeum Narodowym podczas nocy muzeów będzie doskonałą okazją, aby zobaczyć je po rearanżacji. Zostały przygotowane nowe galerie: Dawnego Malarstwa Europejskiego i Staropolskiego, Portretu Staropolskiego i Europejskiego oraz Sztuki XIX wieku.

Będzie to również moment, w którym będziemy mogli zobaczyć odzyskane obrazy: zaginęły podczas II wojny światowej. Pokazane zostaną: Żydówka z pomarańczami Aleksandra Gierymskiego, Przed polowaniem w Rytwianach i Nagonka na polowaniu w Nieświeżu Juliana Fałata, Portret rzeźbiarza Konstantego Laszczki Józefa Mehoffera, Portret Jana III Sobieskiego nieznanego malarza z XIX, Młoda kobieta w żałobie w pracowni malarza Leona Wyczółkowskiego, Murzynka Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej.

Odbędzie się również projekcja filmów nagrodzonych i wyróżnionych „Nowe Narodowe”. Będzie można również zamienić monetę o nominale 2 złote na specjalne monety wykonane ze stopu Nordic Gold (NG) wyemitowanych przez NBP z okazji 150-lecia Muzeum Narodowego w Warszawie.

Koleją do Skierniewic

W tą niezwykłą noc będzie można na chwilę zawitać do Skierniewic. Kolej Rogowska organizuje zwiedzanie zabytkowej parowozowni Skierniewice oraz zabytkowego dworca kolejowego. Z Warszawy dowiezie nas tam specjalny pociąg uruchiomiony przez Intercity. Aby otrzymać wejściówkę trzeba zarejestrować się na stronie organizatora.

Muzeum Kolejnictwa tej nocy oferuje zwiedzanie wystawy "Czecho-Słowacja 3" oraz skansenu lokomotyw. Specjalnie na noc muzeów zostanie udostępniona salonka Bieruta oraz unikatowy pasażerski Wagon Motorowy SN52-38 z lat 50.

Przy Pociągu Pancernym, również otwartym dla publiczności, będzie można spotkać grupę rekonstrukcyjną w mundurach Wojska Polskiego z 1939 roku. Odbędzie się również koncert zespołu Intercity – grającego mieszankę rock'a, reggae i innych gatunków muzyki.

W Muzeum Kolejnictwa będzie mozna zobaczyć zabytkowe parowozymateriały prasowe

Panorama miasta z budynku PAST-y

W sobotę do półnoicny dla wszystkich zwiedzających zostanie udostępniony taras na 11 piętrze budynku PAST-a. Oprócz tego, w patio budynku zostanie otwarte kino PAST. Pierwszą projekcją będzie film Historia Roja w reżyserii Jerzego Zalewskiego. Film opowiada historię młodego sierżanta i działacza antykomunistycznego podziemia. Na koniec zostanie wyświetlony film Generał NIL.

Naucz się tańca dworskiego z XVII wiku

Noc muzeów w wilanowskim Pałacu potrwa dwa dni. W piątek od samego rana będą organizowanec konkursy z wiedzy o historii sztuki. Do wygrania będą bilety na mecze Euro 2012 oraz na kolację we dowje w restauracji Kresowiak.

Popołudniu rozpoczną się warsztaty tańca dworskiego z XVII wieku.

Noc muzeów w Wilanowiemateriały prasowe

W sobotę natomiast przed południem rozpoczną się warsztaty kulinarne. Kiedy wszyscy będą już najedzeni rozpocznie się wspólne czytanie bajek Ignacego Krasickiego oraz Jeana de La Fontaine’a w Salonie Lubomirskiej.

Na dziedzińcu pałacu będzie można zobaczyć rekonstrukcję dworu, gdzie zobaczymy damy, zacnych magnatów, pałacowych rzemieślników i hafciarki. Ponadto każdy będzie mogł wysłuchać Historii kawą pachnącą – jest to opowieść działająca na wszystkie zmysły.

Z kolei na elewacji pałacu odbędzie się mapping laserowy elewacji pałacu. Będzie to wielkoformatowa inscenizacja przedstawiająca historię wojen toczonych przez Rzeczpospolitą z Turcją.

Usiądź za sterem śmigłowca

Tradycyjnie w muzeum będzie można zwiedzać kabiny samolotów i śmigłowców. Zostanie również zaprezentowana broń ciężka związana z rocznicą Bitwy o Monte Cassino. Ponadto odbędzie się pokaz grupy rekonstrukcyjnej z okresy II wojny światowej. Dla ziwedzających zostaną również udostepnione wystawy stałę muzeum.

Zjedz salceson z chrzanem

W noc muzeów będzie można zwiedzać również stację filtrów MPWiK przy ulicy Koszykowej.

Z kolei w muzeum dzieciństwa PRL przy ulicy Ogrodowej odbędą się projekcje filmowe ze starego projektora szpulowego i z rzutnika na klisze typu Ania. W kawiarence muzeum będzie można zasmakować garkuchni z przekąskami i delicjami rodem PRL. Będziemy mogli skosztować parówkę z musztardą, salceson z chrzanem, śledzik z kartoflami, barszczyk czy leniwe z masłęm.

Na tyłach restauracji KFC w Galerii Koloru w al. Solidarności hip hopowa wytwórnia Wielkie Joł zorganizuje wernisaż wystawy z okazji dziesięciolecia firmy.

Zaplanowana jest prezentacja archiwalnych materiałów prasowych, zdjęć i przeróżnych przedmiotów związanych z artystami warszawskiej wytwórni skupionej wokół rapera Tede.

Zagraj z szeregowym Wojtkiem Misiem

W Muzeum Powstania Warszawskiego w sobotę od godziny 13:00 do 15:00 będzie można wziąć udział w grze terenowej „Szeregowy Wojciech Miś”, stworzona na podstawie książki Wiesława A. Lasockiego „Wojtek spod Monte Cassino”. Udział w grze po rejestracji: wojciechmis@1944.pl (od 12 do 18 maja).

Gra terenowa w Muzeum Powstania Warszawskiegomateriały prasowe

Od godziny 19:00 do 1 w nocy na dziedzińcu muzeum będzie działać kino plenerowe - projekcja wybranych odcinków „Stawki większej niż życie” (odc. 2 „Hotel Excelsior”, odc. 4 „Cafe Rose”, odc. 8 „Wielka Wsypa”, odc. 14 „Edyta”) w kontrapunkcie do najnowszej produkcji „Stawka większa niż śmierć”.

Z kolei w Fotoplastikonie Warszawskim od godziny 19:00 do 2 w nocy udamy się w niezwykłą podróż po 47 cudach architektury światowej. W atmosferę z przedwojennej Warszawy wprowadzą zwiedzających szlagiery grane na żywo przez warszawskiego kataryniarza.

Na trójwymiarowych fotografiach zostaną przedstawione: piramida w Gizie, koloseum w Rzymie, Katedra Notre Dame czy Katedra w Kolonii.

Pokaz w Fotoplastikoniemateriały prasowe

Jak dojechać do muzeów?

Dojazd do placówek będzie możliwy dzięki specjalnej bezpłątnej komunikacji, którą uzupełniać będą 24 zabytkowe „ogórki”. Pętla autobusowa oraz punkt informacyjny Biura Promocji Miasta będą się znajdować na ul. Bielańskiej. Na miejscu będą dostępne także informatory o Nocy Muzeów.

SPRAWDŹ SCHEMAT KOMUNIKACJI.

bf//ec

Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe