Szykują się do remontu pasa startowego w Modlinie

Warszawa

TVN CNBCMarcin Danił, wiceprezes lotniska Modlin był gościem TVN CNBC

Oględziny i czyszczenie uszkodzonego pasa startowego lotniska w Modlinie mają zacząć się w Wigilię - taką informację na antenie TVN CNBC przekazał wiceprezes portu. Dziś także zostanie podjęta decyzja co do technologii naprawy - dowiedział się portal tvnwarszawa.pl. Pas jest wyłączony z ruchu, a wszystkie loty z Modlina zostały przekierowane na inne lotniska.

- Dzisiaj 30 pracowników Erbudu (wykonawcy drogi startowej - red.) i 20 naszych pracowników przeprowadzi pierwsze oględziny i będziemy starali się najpierw wyczyścić pas - powiedział w TVN CNBC wiceprezes portu, Marcin Danił.

Oględziny i czyszczenie pasa są potrzebne, aby ruszyć z docelowymi pracami – wypełnieniem wszystkich ubytków w jego nawierzchni. Zadanie będzie trudne, bo prace trzeba wykonać jak najszybciej. Nie sprzyja temu pogoda.

- Musimy się zastanowić, jak szybko podgrzewać beton, bo tam nie może być wilgoci. Trzeba to zabezpieczyć, ustawić namioty i oczyścić - tłumaczy Danił.

Jak dodał, do naprawy zostaną użyte żywice, które są odporne na ujemne temperatury. - Te żywice są w połączeniu z piachem i krzemem, żeby zachować zczepność - tłumaczy wiceprezes.

Jak dowiedział się portal tvnwarszawa.pl, dziś mają zapaść decyzje dotyczące technologii i terminu naprawy.

Przygotowania do naprawy pasa startowego na lotnisku Modlin
TVN 24

Latają z Chopina

W sobotę wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego cofnął pozwolenie na użytkowanie kilometrowego odcinka betonowej części pasa startowego. Powodem są liczne ubytki w nawierzchni.

Na razie nie wiadomo, kiedy port zostanie ponownie otwarty. - Nie jestem w stanie odpowiedzieć na pytanie o konkretną datę uruchomienia lotniska dla samolotów komunikacyjnych - mówiła w niedzielę Edyta Mikołajczyk, doradca zarządu lotniska.

Na razie wszystkie loty do końca roku będą przekierowywane na inne lotniska, przede wszystkim na Lotnisko Chopina w Warszawie. Tam zdecydował się przenieść swoje loty irlandzki Ryanair, a już wcześniej także Wizz Air.

Bieżące informacje o rejsach dostępne są na stronie internetowej: www.modlinairport.pl oraz w punkcie Informacji Lotniskowej, pod numerem tel.: 22 346 43 60 i 22 346 43 61.

bf/mz