Przygotuj się na:

KOMUNIKACJA NA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

W sobotę 17 października na trasę wyruszają autobusy cmentarnej linii C40. Można będzie nimi dojechać na Cmentarz Północny. W kolejny weekend ZTM planuje wypuścić kolejne autobusy oraz tramwaje, które pojadą na warszawskie nekropolie.

Szykują nowy dziób dla pingwina z zoo. Wydrukowany w 3D

Najnowsze

Mtt PolskaTaki będzie dziób pingwina

Powstała pierwsza wersja nowego dzioba dla pingwina z warszawskiego zoo. Proteza ma zostać wydrukowana na drukarce 3D. Dzięki niej zwierzę będzie mogło znów samodzielnie jeść.

Pingwinowi z warszawskiego zoo złamał się dziób. Zwierzę z trudem samodzielnie je - czytaj więcej na temat wypadku na tvn24.pl.

Z pomocą zwierzęciu ma przyjść technologia. Specjaliści od druku 3D i weterynarze pracują nad protezą dzioba.

Dostaliśmy właśnie zdjęcie pierwszej wersji tej protezy.

Operacja do końca kwietnia?

- Jest to pierwszy w Europie i drugi na świecie taki przypadek. Nie jesteśmy w stanie powiedzieć, kiedy będzie wydrukowany docelowy dziób. Postaramy się do końca tego miesiąca dostarczyć kilka próbek ogrodowi zoologicznemu – opowiada w rozmowie z tvnwarszawa.pl Bartłomiej Jarkiewicz z firmy MTT Polska.

Dodaje, że po ocenie weterynarzy wprowadzone zostaną ewentualne zmiany w projekcie i dopiero wówczas wydrukowany będzie docelowy egzemplarz dzioba.

A kiedy operacja pingwina?

- Oczywiście nie wiemy, czy nie będą robione zmiany, więc ciężko mówić o ostatecznych terminach. Zakładam, że do końca kwietnia uda się przeprowadzić operację, ale jest to myślenie życzeniowe. Jak będzie, czas pokaże – ocenia Jarkiewicz.

Dziób pingwina ma zostać zeskanowany z 12 różnych kątów, by kopia była jak najbardziej zbliżona do oryginału. Ma mieć kolor czarny. Tylko próbki są zielone.

Zobacz reportaż programu "Polska i Świat" o pingwinie:

bf/lata//mz

Pingwin w opałach "Polska i świat" TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Mtt Polska