Szydło: powstańcy pokazali, jak rozumieć wspólnotę i patriotyzm

Warszawa

Kandydatka PiS na premiera Beata Szydło złożyła w piątek wieniec pod tablicą upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego. Mówiła o bohaterstwie powstańców, którzy pokazali - według niej - na czym polega wspólnota i budowanie jedności.

Szydło towarzyszyły dzieci z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Kętach (woj. małopolskie). Razem z kilkorgiem z nich złożyła wieniec pod tablicą upamiętniającą prezydenta Kaczyńskiego.

Pamięć o bohaterach

- Trzeba pamiętać o bohaterach, nie tylko czcić pamięć bohaterów, trzeba mówić o Powstaniu, pokazywać ich heroizm i to co zrobili dla Polski, dla nas wszystkich, żeby była wolna Polska, wolna ojczyzna i żeby następne pokolenia mogły cieszyć się wolnością i być dumnymi z tego, że jesteśmy Polakami - powiedziała Szydło.Powstańcy - według Szydło - pokazali "w jaki sposób należy rozumieć patriotyzm, miłość do ojczyzny i wspólnotę".

- Ten zryw, to że podjęli to wielkie wyzwanie, wielką walkę o wolność ojczyzny o wolność innych Polaków, którzy tej wolności oczekiwali, ale być może nie zawsze mieli odwagę podjąć to wyzwanie, ci bohaterowie z Warszawy dokonali tego i pokazali na czym polega wspólnota, budowanie jedności - mówiła.Szydło stwierdziła też, że powstańcy pokazali, iż wolność jest bezcenna oraz że dla rodaków warto podejmować wyzwania.Jej zdaniem, Muzeum Powstania Warszawskiego jest "żywym pomnikiem" pamięci o dniach powstania i jego uczestnikach. Muzeum zostało otwarte w czasie gdy Lech Kaczyński był prezydentem Warszawy - działalność placówki zainaugurowano 31 lipca 2004 r. w przeddzień 60. rocznicy wybuchu Powstania.

Tablica ku czci prezydenta

W kwietniu 2011 r. na fasadzie siedziby Muzeum Powstania Warszawskiego odsłonięto tablicę ku czci prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Z inicjatywą upamiętnienia Lecha Kaczyńskiego zgłosili się do muzeum powstańcy warszawscy. Inskrypcja na tablicy głosi: "Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu, twórcy Muzeum Powstania Warszawskiego, w pierwszą rocznicę tragicznej śmierci pod Smoleńskiem, powstańcy warszawscy, żołnierze Armii Krajowej, pracownicy Muzeum Powstania Warszawskiego, 10 kwietnia 2011".W sobotę mija 71. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Było ono największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. Według najnowszych szacunków, w czasie walk w Warszawie zginęło ok. 14-16 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych.Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 140-160 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

W CZWARTEK PREZYDENT BRONISŁAW KOMOROWSKI ODZNACZYŁ POWSTAŃCÓW WARSZAWSKICH:

"Dzięki powstańcom wolności nie trzeba mierzyć krzyżami"
TVN24

PAP/ran/b