Szydło: dyskredytująca próba ucieczki Gronkiewicz-Waltz od odpowiedzialności

Warszawa

Komentarze po zarządzie POKrzysztof Skórzyński, Fakty TVN
wideo 2/35

- Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz ponosi pełną odpowiedzialność za to, co działo się w Warszawie przez 10 lat. Jej próba ucieczki od odpowiedzialności za reprywatyzację jest dla polityka dyskredytująca - oceniła premier Beata Szydło.

- Hanna Gronkiewicz-Waltz od 10 lat jest prezydentem Warszawy i bierze pełną odpowiedzialność za to, co działo się w Warszawie. Jej próba ucieczki od odpowiedzialności za reprywatyzację jest dla polityka dyskredytująca. W tej chwili trwają postępowania, bada sprawę CBA, bada prokuratura, każdego praktycznie dnia dowiadujemy się o nowych faktach, sprawa jest rozwojowa, czekamy na to, jakie będą decyzje - powiedziała Beata Szydło w czwartek rano w RMF FM.

Pytana o ewentualną dymisję Gronkiewicz-Waltz premier powiedziała: - Powinna wiedzieć, jak się zachować. Jako polityk ponosi pełną odpowiedzialność za to, co działo się w Warszawie przez 10 lat.

Co z komisarzem?

- Gronkiewicz-Waltz to nie tylko prezydent Warszawy, ale i wiceprzewodnicząca Platformy, ważny polityk PO, ekonomista, prawnik, a więc osoba również merytorycznie przygotowana. Miała możliwość wpływania na to, co dzieje się w mieście Warszawa w sprawach reprywatyzacji. Powinna ponieść odpowiedzialność polityczną - stwierdziła premier Szydło.

Dopytywana, czy w Warszawie zostanie wprowadzony komisarz, szefowa rządu odpowiedziała: - W tej chwili toczą się postępowania, czekamy na efekt tych postępowań.

Kontrowersyjny zwrot

W ostatnim czasie ogromne kontrowersje wzbudziła sprawa działki w Warszawie obok Pałacu Kultury, pod dawnym adresem Chmielna 70. Miasto zwróciło ją w 2012 r. w prywatne ręce, mimo że najprawdopodobniej wcześniej przyznano za nią odszkodowanie na podstawie umowy międzynarodowej. Wartość działki szacowana jest nawet na 160 mln zł.

W czwartek, na wniosek prezydent stolicy, odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Warszawy ws. reprywatyzacji.

PAP/skw/b