Szybko i bez szans na poprawkę

Warszawa

| Eurosportfot. TVN Warszawa

Od lutego przyszłego roku testy na prawo jazdy będą trudniejsze. Kandydat na kierowcę będzie miał tylko kilkadziesiąt sekund na odpowiedź i nie będzie już mógł wrócić do wcześniejszych pytań, by poprawić błędne odpowiedzi - informuje "Rzeczpospolita".

– Egzaminowany ma 25 minut, by przeanalizować, która odpowiedź jest prawidłowa i jak się w danej sytuacji zachować. A na drodze decyzję trzeba podjąć w kilka sekund – tłumaczy potrzebę zmian Tomasz Matuszewski z warszawskiego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego.

Bez szans na poprawkę

Dlatego też Ministerstwo Infrastruktury w sprawdzianie teoretycznym na prawo jazdy wszystkich kategorii postanowiło wprowadzić zmiany. Jak wylicza "Rz", po pierwsze, przyszły kierowca dostanie tylko kilkadziesiąt sekund na odpowiedź. Nie będzie też już mógł wrócić do wcześniejszych pytań, by poprawić błędne odpowiedzi.

Ponadto, test będzie też zawierał symulacje określonych zdarzeń, które mogą się pojawić na drodze. Odpowiedzi na pytania będą konkretne (tak lub nie). Zakres pytań stanowiących bazę pozostanie taki sam. Zmiany mają wejść w życie w lutym 2012 roku.

Zmiany mają na celu sprawdzenie czy przyszły kierowca umie szybko podejmować decyzje. - Dzięki temu będzie bezpieczniejszy na drodze - przekonuje mówi Andrzej Bogdanowicz z resortu infrastruktury, który pracuje nad zmianą przepisów.

Czytaj także na tvn24.pl

tvn24.pl//nsz/tr/par