Szwajcarzy dołożą do budowy dworca w Legionowie

Warszawa

UM LegionowoWizualizacja dworca w Legionowie

Pieniądze ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy umożliwią budowę nowego dworca w Legionowie. Obok mają powstać dworzec autobusowy, parking na 900 aut i galeria handlowa. Pierwsi pasażerowie powinni z obiektu skorzystać w 2014 roku - szacuje miasto.

- Uroczyste podpisanie umowy odbędzie się 19 lipca - poinformowała Tamara Mytkowska, rzeczniczka prasowa legionowskiego urzedu miasta. Jak dodała, później ma rozpocząć się przygotowanie procedury przetargowej, która wyłoni wykonawcę inwestycji.

- Mamy nadzieję, że pierwsze prace budowlane rozpoczną się jeszcze w tym roku, a zakończą w czwartym kwartale 2013 roku - oblicza rzeczniczka.

Pasażerowie z nowego dworca mają skorzystać już na początku 2014 roku, kiedy zakończą się odbiory techniczne inwestycji.

Parking i droga

Oprócz nowej stacji kolejowej między ulicami Piaskową i Poleczki mają stanąć: dworzec autobusowy, droga wzdłuż torów kolejowych Piaskowa-Polna, parking na 900 samochodów (od strony osiedla Piaski) i galeria handlowa.

Całość będzie kosztowałą 37 mln złotych. Większość, 31,5 mln złotych, ma pochodzić ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Resztę dołoży Legionowo.

Przejmą muzeum kolejnictwa?

O inwestycji pisaliśmy w marcu tego roku. Wtedy pojawił się pomysł, aby dodatkową atrakcją dworca był... oddział warszawskiego muzeum kolejnictwa. Wstępnie pomysł został zaakceptowany przez urząd marszałkowski, czyli właściciela muzeum. Jednak jego realizacja zależy od kosztów operacji przeniesienia eksponatów.

Pomysł na krótko ucichł, bo Legionowo czekało na decyzję Szwajcarów odnośnie dofinansowania. Teraz, kiedy dofinansowanie jest zapewnione, temat powraca. - Na pewno ponownie zajmiemy się planem utworzenia oddziału muzeum kolejnictwa na terenie inwestycji - zapewnia Mytkowska, ale szczegółów na razie nie podaje.

bf//ec/mz