Szukają rodziny "pięknej nieznajomej"

Warszawa

Narodowe Archiwum CyfroweNarodowe Archiwum Cyfrowe szuka spadkobierców Marii Otorowskiej-Jakubowskiej

Przez 70 lat była anonimową pięknością ze zdjęcia. Przypadek sprawił, że fotografię z krakowskiego balu powiązaną z inną, wykonaną najprawdopodobniej podczas zawodów łuczniczych. Narodowe Archiwum Cyfrowe szuka teraz rodziny Marii Otorowskiej-Jakubowskiej.

W 1927 roku Maria została laureatką konkursu piękności na balu w Reducie Towarzystwa Strzeleckiego w Krakowie. To zdarzenie zostało utrwalone na zdjęciu, a ono z kolei ukazało się na łamach "Ilustrowanego Kuryera Codziennego".

Inne zdjęcie Marii trafiło do albumu, znalezionego w jednej z warszawskich kamienic. Kobieta została uwieczniona z łukiem i strzałą, najprawdopodobniej podczas zawodów łuczniczych. Ponieważ ta fotografia nie została podpisana, Maria została ochrzczona „piękną nieznajomą”. Dopiero kilkadziesiąt lat później na album natknął się pracownik Narodowego Archiwum Cyfrowego. Mężczyzna skojarzył zdjęcie z „Kuryera” z wizerunkiem „pięknej nieznajomej”.

- Album z fotografiami leżał na strychu na warszawskiej kamienicy przez 70 lat. Nikt nie wiedział, kim jest piękność ze zdjęć. Niedawno znaleźliśmy na stronach "IKC" informacje o konkursie piękności, zorganizowanym w 1926 roku. Okazało się, że wygrała go właśnie osoba z albumu. Jej postać rozpoznał pracownik NAC – relacjonuje Kamil Nowelli z biura promocji Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie

Tu jednak ślad Marii Otorowskiej-Jakubowskiej się urywa. Archiwum szuka żyjących krewnych łuczniczki, by przekazać im album.

„Obecni depozytariusze albumu chętnie przekażą go w ręce spadkobierców, jeśli tylko uda się ich odnaleźć” – piszą przedstawiciele Archiwum na swojej stronie na portalu społecznościowym.

Informacje można przesyłać na adres nac@nac.gov.pl, a także na kontakt24@tvn.pl.

"Dziewczynka w za dużych butach"

W 2015 roku grupa varsavianistów pracowała nad odtwarzaniem wyglądu lokalizacji, utrwalonych na serii zdjęć. Na każdym ze zdjęć mała dziewczynka spogląda na krajobraz zrujnowanej powojennej Warszawy. Pasjonaci z dziennikarzem Markiem Kossakowskim na czele starali się ustalić, kim była dziewczynka utrwalona na zdjęciu.

Odtwarzali wygląd powojennej Warszawy (wideo archiwalne):

wini/gp

Poszukiwania dziewczynki ze zdjęcia z 1946 roku
Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl