Najnowsze

Szukają pomysłu na rotundę

Najnowsze

mat. projektantaRotunda według Grupy Centrala

W czwartek rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie przyszłości rotundy. W ostatnich latach pojawiło się kilka całkiem nowych pomysłów na ten budynek. Postanowiliśmy je przypomnieć.

Poważna dyskusja na temat przyszłości rotundy rozpoczęła się kilka lat temu, kiedy jej właściciel PKO Bank Polski ogłosił plany jej rozbiórki. Oburzyło to wielu warszawiaków przekonanych, że okrąglak to jedna z ikon stolicy. Protestowali także miłośnicy architektury modernizmu.

Szklana bryła

Koncepcja biura architektonicznego KD Kozikowski Design z 2010 roku zakładała budowę przeszkolnej bryły. Budynek miałby zostać zbudowany na planie koła i na tym podobieństwa z dzisiejszą rotundą by się kończyły.

Pomysł zakładał, że parterze i częściowo w piwnicy zlokalizowane będą pomieszczenia banku, a w pozostałej części piwnicy kawiarnia zintegrowana z placem miejskim. Natomiast na piętrze z antresolą zaprojektowano restaurację z niezależnym wejściem.

Projekt wywołał liczne protesty, po których PKO Bank Polski zawiesił plany jego realizacji.

Srebrna opona

Jeszcze w 2009 roku Grupa 5 Architekci postawiła sobie za cel stworzenie budynku, który miałby stać się nowoczesną wizytówką banku. Założeniem było zachowanie kubatury i lokalizacji pierwotnego budynku.

- Charakterystyczny efekt "lustra" zostałby osiągnięty poprzez wykonanie elewacji z polerowanej blachy nierdzewnej - tłumaczył Michał Leszczyński z pracowni Grupa 5 Architekci. Specjalną rampą pnącą się po zewnętrznym obrysie budynku piesi mogliby wchodzić na taras widokowy na dachu z widokiem na miasto i wnętrze banku.

Kosmiczny spodek

W zestawieniu z tymi dwoma koncepcjami, propozycja grupy Centrala była formą intelektualnej prowokacji, próbą wywołania dyskusji społecznej na temat ochrony i rewitalizacji architektury modernizmu. Centrala zaproponowała przeniesienie budynku na środek ronda Dmowskiego i wzniesienie go na specjalnych wspornikach, przypominających spodek kosmiczny albo azjatyckiego woka. Młodym architektom chodziło zarówno o podniesienie budynku, tak aby dołem wciąż mogły jeździć tramwaje, ale także podniesienie jego rangi w mieście.

Na przełomie wieków powstały także dwa wstępne projekty, który miałby stanąć w miejscu rotundy. Bank jednak szybko wycofał się z tych pomysłów. W czwartek ruszyły konsultacje społeczne na temat planów rewitalizacji budynku.

Rotunda według Grupy Centralamat. projektanta

b//ec

Źródło zdjęcia głównego: mat. projektanta

Pozostałe wiadomości