Szukają pomysłu na praskie lokale. "Chcemy uwolnić potencjał"

Warszawa

Urząd MiastaSzykują zmiany na Pradze

Miasto chce znaleźć sposób na sprawne zarządzenia lokalami usługowymi na praskich ulicach. Cel: ożywić kilkaset miejsc.

- W ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji rozpoczęliśmy kolejny projekt, który dotyczy długofalowego planu zarządzania miejskimi lokalami użytkowymi - mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Różni najemcy

Chodzi o przygotowanie koncepcji gospodarowania lokalami użytkowymi należącymi do miasta na czterech wybranych obszarach - Starej i Nowej Pragi, w rejonie Dworca Wschodniego oraz na Kamionku. Łącznie to 619 miejskich lokali. Miasto podpisało właśnie umowę na opracowanie koncepcji zarządzania tymi lokalami. Wykona ją firma doradcza EY.

Władze miasta przypominają, że od ponad roku w tym rejonie działają lokalni liderzy, którzy rozpoznają potrzeby, integrują miejscowe środowiska handlowe, gospodarcze i rzemiosła, wspierają inicjatywy na rzecz tych środowisk oraz pośredniczą w skutecznej komunikacji pomiędzy urzędem, a lokalnymi przedsiębiorcami.

Ratusz zapewnia, że chce zmniejszyć liczbę pustostanów. Ma też być położony większy nacisk na różnorodność najemców. Koncepcja ma również wziąć pod uwagę potrzeby okolicznych mieszkańców.

"Pierwszy w Polsce"

- To pierwszy projekt o takim charakterze w Polsce realizowany na tak dużą skalę. Bardzo wierzymy w potencjał, jaki ma w sobie Praga i chcemy pomóc go uwolnić - mówi Anna Kicińska z firmy EY.

W ramach koncepcji będzie analiza stanu obecnego sektora handlu i usług, procedur najmu oraz konsultacje społeczne, dzięki którym zostaną zebrane opinie mieszkańców na temat dostępnych teraz usług i tych, które warto byłoby wprowadzić na danej ulicy.

Ratusz zapewnia, że modernizacje budynków i zasady ich funkcjonowania zawsze konsultuje z mieszkańcami. "Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach projektu 'Rewitalizacja - wspólna sprawa' współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014 – 2020" - informują urzędnicy.

To nie pierwsza tego typu akcja. W grudniu pisaliśmy o kuratorskiej przechadzce po ulicach Pragi-Północ. Była ona zwieńczeniem projektu "re:design 4", którego efektem jest przemiana szyldów u lokalnych rzemieślników.

Pokaz nowych szyldówTomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

ran/pm