Szukają pomysłu na bulwary. "Od salonu po rekreację i żeglugę"

Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.plSąd zdecyduje czy bulwar jest ulicą

Miasto rozpoczęło poszukiwania projektanta bulwarów pomiędzy mostem Świętokrzyskim a Cyplem Czerniakowskim. Chętni będą musieli wykazać się również przy przygotowywaniu koncepcji skweru Kahla.

– Ten konkurs to kolejny etap przywracania rzeki miastu – powiedziała podczas konferencji prasowej Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. – Budowa bulwarów to nasza wizja programu, stworzenia z brzegów Wisły terenów atrakcyjnych dla mieszkańców. Mam nadzieję, że zwycięski projekt będzie się podobał warszawiakom i sprawi, że bulwary nad Wisłą, podobnie jak wybrzeża nad Sekwaną i Tamizą, będą pięknym i chętnie odwiedzanym miejscem – dodała.

Cumowanie łodzi, toalety

Konkurs na ten odcinek podzielono na dwa etapy. W pierwszym uczestnicy składać będą opracowania studialne, a ich oceną zajmie się 11-osobowy sąd konkursowy. Zasiądą w nim urzędnicy, architekci i aktywiści miejscy.

Biorący udział w konkursie będą musieli zaaranżować przestrzeń tak, by połączyć miejsca o charakterze rozrywkowym, sportowym czy wypoczynkowym, jak również kulturalnym i gastronomicznym. W koncepcji nie może też zabraknąć miejsc do sezonowego cumowania łodzi i statków żeglugi pasażerskiej, a także lokalizacji dla stałych toalet automatycznych.

Preferowane przez miasto jest, aby koncepcja zagospodarowania nabrzeży była kontynuacją tego, co powstało na zrealizowanych już odcinkach.

– Bulwary warszawskie są tak samo zróżnicowane jak miasto – powiedział Michał Olszewski, zastępca prezydent stolicy. – Od salonu po rekreację i żeglugę. W konkursie na III etap trzeba zwrócić szczególną uwagę, aby to miejsce zszyć z miastem. Zależy nam na wprowadzeniu tam różnych aktywności, im bliżej Portu Czerniakowskiego tym więcej – dodał.

"Nie tylko nabrzeże"

Po dokonaniu wyboru najlepszych opracowań studialnych ich autorzy zostaną zaproszeni do drugiego etapu konkursu i składania prac konkursowych.

– Konkurs dotyczy nie tylko samego nadbrzeża, ale całego Powiśla i dzielnicy uniwersyteckiej. Ważne jest to, co zostanie zaproponowane na skwerze Khala, bowiem to jest miejsce, gdzie miasto schodzi nad samą rzekę i nie jest niczym od niego oddzielone np. Wisłostradą – powiedział Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni.

Mają powstać budynki wystawienniczo-widowiskowe. Wewnątrz powinna znaleźć się sala wielofunkcyjna, a także miejsce na gastronomię i handel.

Zwycięzca konkursu zostanie zaproszony do negocjacji z wolnej ręki na wykonanie dokumentacji projektowej inwestycji oraz do prowadzenia nadzoru nad realizacją. Wyniki mamy poznać 18 września przyszłego roku.

Olszewski nie chciał mówić o konkretnych terminach i kosztach przebudowy bulwarów. - O terminach i kosztach będziemy mogli powiedzieć dopiero w momencie, kiedy będziemy wybierali prace, ponieważ wtedy będzie można ocenić na ile realizacja danego projektu zamknie się w dwóch latach, czy w czterech latach. Wszystko zależy od rozwiązań, natomiast mówimy tutaj o perspektywie czasowej rozpoczęcia prac budowlanych jeszcze w roku 2018 - po zakończeniu projektowania i kończenia po roku 2020, 2022 całego projektu. Kwoty, jaki zamierzamy dysponować też będą zależały od rozwiązań projektowych - powiedział Olszewski.

Prace trwają

To będzie trzeci odcinek bulwarów, który przejdzie remont. Gotowy fragment na wysokości Starego Miasta, prace trwają na następnym ciągnącym się do mostu Świętokrzyskiego, a w 2018 roku ma powstać kaskada wodna na wysokości pomnika Syrenki.

TEN ODCINEK CZEKA PRZEBUDOWA:

Bulwary do przebudowy
Bulwary do przebudowyArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

ran,PAP/mś

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości