Szukają informacji o ofiarach Powstania Warszawskiego

Warszawa

TVN24Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli podczas obchodów 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

W Muzeum Powstania Warszawskiego rusza punkt kontaktowy, gdzie można składać świadectwa o poległych, zmarłych lub zaginionych w Powstaniu. Informacje zostaną wykorzystane przy tworzeniu Ściany Pamięci, stanowiącej element renowacji Cmentarza Powstańców Warszawy.

- W muzeum rusza projekt, w ramach którego będziemy zbierać informacje o wszystkich ofiarach Powstania niemających własnego grobu, żyjących tylko w pamięci bliskich. W godzinach działania muzeum zapraszamy do punktu kontaktowego, gdzie będziemy przyjmować świadectwa dotyczące osób, które zginęły lub zaginęły w czasie zrywu. Pamięć o nich jest teraz często noszona tylko w sercach, przekazywana z pokolenia na pokolenie. Obiecujemy, że wysłuchamy każdej osoby, która przyjdzie do nas z taką opowieścią, a przedstawione przez nią dane zostaną zweryfikowane i przekazane do Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa - mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

Zbyt wielu bezimiennych

Jak dodała Wanda Traczyk-Stawska ze Społecznego Komitet ds. Cmentarza Powstańców Warszawy ważne, żebyśmy nie pozwolili, by ten cmentarz był miejscem, gdzie leżą tylko bezimienni.

- Obecnie na 104 tys. tam pochowanych znamy tylko 3,5 tys. nazwisk, dlatego trzeba się spieszyć ze zbieraniem informacji o pozostałych, dopóki jeszcze żyją ci, którzy o nich pamiętają. Ważne by upamiętnić tych, których śmierć była ofiarą za to, żebyśmy byli wolni – podkreśliła.

Ankieta na stronie muzeum

Informacje można przekazywać za pośrednictwem specjalnej ankiety, która jest dostępna na stronie muzeum www.1944.pl. Wypełniony dokument można wysłać na adres apawelec@1944.pl lub biuro@1944.pl albo wypełnić osobiście w siedzibie muzeum.

Informacje można też przekazywać telefonicznie pod numerem telefonu: (22) 539 79 36 lub faksem (22) 539 79 24. Dane będą weryfikowane przez specjalistów z muzeum, a następnie przekazywane do Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, która będzie odpowiadać za umieszczenie nazwisk na Ścianie Pamięci mającej powstać w poddawanym renowacji Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli.

"Odnowiono 37 kwater"

Remont nekropolii trwa od 2011 r. - Do tej pory ze środków wojewody mazowieckiego odnowiono 37 kwater w głównej części cmentarza, a wykonanie kolejnych 12 zaplanowano na drugi kwartał 2014 r.- poinformował podczas konferencji wicewojewoda mazowiecki Dariusz Piątek.

Płyty nagrobne z piaskowca wymieniane są na granitowe, a dane poległych aktualizowane. Na nowych płytach umieszczono symbolikę powstańczą. Wymiana wszystkich 52 nagrobków ma zakończyć się w przyszłym roku, przed 70. rocznicą wybuchu powstania. Zaplanowano również remont otoczenia pomnika Polegli Niepokonani, znajdującego się na kurhanie z prochami mieszkańców Warszawy, którzy zginęli w powstaniu. Wybudowane zostaną nowe schody i alejki, a przed kurhanem zostanie ustawiona dodatkowa tablica epitafijna. Koszt prac ma wynieść ok. 2,2 mln zł.

Zakończyli weryfikację

Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa zakończyła już weryfikację danych osób spoczywających w kwaterach 52-91 i wykonano projekt liternictwa dla nowych tablic na tych kwaterach.

Rada zadeklarowała też sfinansowanie w 2014 r. budowy między cmentarzem wojennym a wyznaniowym muru granicznego, którego projekt zleci stołeczna Kuria Metropolitarna. Odtworzenie muru jest warunkiem wykonania nowych tablic nagrobnych na kwaterach z nim sąsiadujących. Przygotowywana jest także koncepcja oprawy wejścia od strony ul. Wolskiej, która ma być realizowana równolegle z rewitalizacją kwater.

Rada ma przeznaczyć na te prace ok. 2,5 mln zł.

Centralny punkt uroczystości

Urząd Dzielnicy Wola ma zająć się m.in. wymianą sadzonek róż na skarpie oczka wodnego znajdującego się na terenie cmentarza i odnowieniem alei dochodzącej do nekropolii od strony Parku Sowińskiego. Dzielnica planuje także uporządkowanie okolic cmentarza od strony ul. Wolskiej.

Jak podkreśla sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert renowacja cmentarza ma się zakończyć przed 1 sierpnia 2014 r., a nekropolia ma stać się centralnym punktem uroczystości 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Honorowy patronat nad renowacją Cmentarza Powstańców Warszawy objął prezydent Bronisław Komorowski, który ustanowił patronat narodowy również nad obchodami 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

O renowacji cmentarza mówi Andrzej Kunert, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Mówi Andrzej Kunert, sekretarz ROPWiM
TVN 24

PAP/b