Sztuka trafiła na ulicę

Warszawa

materiały prasoweW tym roku jubileuszowa edycja festiwalu

Przez dwa kolejne weekendy - 7 i 8 oraz 13, 14 i 15 lipca - w kilku miejscach Warszawy będzie można zobaczyć spektakle jubileuszowego XX Międzynarodowego Festiwalu Sztuka Ulicy. Wśród wykonawców są m.in. Teatr Pantomimy Mimo, Biuro Podróży, Teatr Ósmego Dnia.

Sztuka Ulicy rozpocznie się 7 lipca prezentacją Teatru Pantomimy Mimo z Warszawy pt. "Przedwczorajsze historie". Aktor-mim, założyciel teatru Mimo Bartłomiej Ostapczuk opowiadał, że inspiracją do powstania spektaklu była warszawska dzielnica Wola i wspomnienia jej mieszkańców.Otwarcie Festiwalu uświetni też przedstawienie "Planeta Lem" jednego z najsłynniejszych polskich teatrów alternatywnych - Biuro Podróży.

Spektakl w reż. Pawła Szkotaka był w roku ubiegłym prezentowany w ramach programu kulturalnego polskiej prezydencji w wielu miastach Europy. Twórców spektaklu zainspirowała proza Stanisława Lema. Bohaterami spektaklu są postaci znane z powieści i opowiadań Lema: m.in. Ijon Tichy, profesor Tarantoga, społeczność Lepniaków, roboty, superkomputer. Przedstawienie to historia, która nigdy nie została przez Stanisława Lema napisana, będąca impresją teatru powstałą jedynie w oparciu o twórczość pisarza.

Zagraniczni artyści

W programie XX Międzynarodowego Festiwalu Sztuka Ulicy nie zabraknie artystów z zagranicy. Do Warszawy przyjedzie Divadlo Kvelb (Czechy) z przedstawieniem "Kaspar Rek". To komedia zrealizowana w konwencji nowego cyrku - wielkie, niewerbalne, akrobatyczne przedstawienie z użyciem lalek, szczudeł i ognia przy akompaniamencie muzyki granej na żywo.

Teatr Kryly Halopa - jeden z niewielu niezależnych, alternatywnych teatrów białoruskich - pokaże spektakl "Dzwonićlecieć". Przywołuje on utrzymane w poetyce absurdu obrazy Leningradu lat 30., aby opowiedzieć o ponurej białoruskiej teraźniejszości. Teatr Wędrujące lalki pana Pezo zaprezentuje przedstawienie "Circus Mutabor" - barwny spektakl zrodzony z połączenia różnych gatunków teatru ulicznego: kabaretu, cyrku i widowisk karnawałowych. Z kolei francuski Cirque Fusion pokaże "Triskel".

XX Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy zakończy się polskim akcentem. Teatr Ósmego Dnia zaprezentuje przedstawienie "Arka" - historię wędrówki uciekających od piekła wojny współczesnych emigrantów.

Spektakle prezentowane będą na Rynku Nowego Miasta i Placu Zamkowym, w Parku Agrykola i na skwerze przy stacji metra Słodowiec.

PAP//bf/b