Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE RUCHU

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Sztuczne serce, operacje i roboty chirurgiczne. Piknik Naukowy

Warszawa

TVN24Naukowy "Narodowy"

Stoły operacyjne, zabiegi wszczepiania organów, endoskopy zaglądające do najbardziej niedostępnych zakątków organizmu czy nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny — 20. Piknik Naukowy przybliży związki nauki z naszym zdrowiem. Impreza odbywa się w sobotę w Warszawie.

Jubileuszowy 20. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, w tym roku pod hasłem "Zdrowie", odbywa się na Stadionie Narodowym w Warszawie. W tegorocznej edycji imprezy udział bierze ponad 200 wystawców.

Na antenie TVN 24 o „prostocie” wykonania protezy dłoni i o innych jej zaletach na 20. pikniku naukowym opowiada Piotr Marsz. Proteza ta jest wydrukowana w 3D i właściwie może ją stworzyć każdy, kto posiada drukarkę 3D. - Jedna osoba stwierdziła, że proteza kosztująca około 50 dolarów jest czasem wygodniejsza w niektórych czynnościach niż proteza za 42 00 dolarów - dodaje.

Na co chorowały dinozaury?

"Postęp w ochronie zdrowia jest najcenniejszym przejawem rozwoju ludzkiej cywilizacji" - czytamy na stronie internetowej CNK. Na początku XX w. przeciętna długość życia wynosiła zaledwie 31 lat - tylko trzy lata więcej niż w starożytnej Grecji. Dziś żyjemy przeciętnie o 36 lat dłużej. Coraz łatwiej i skuteczniej ingerujemy w ludzkie ciało. Wymieniamy organy, wszczepiamy endoprotezy i rozruszniki serca.

Podczas Pikniku można będzie zobaczyć ratującego życie robota chirurgicznego (Robin Heart), sterować sztucznym sercem i sprawdzić, jak wchłaniają się biodegradowalne implanty. Organizatorzy pokażą też, jak wypróbować interfejs, łączący mózg ze sztucznymi kończynami i częściami robotów, a także jak dowiedzieć się, na co chorowali prehistoryczni ludzie czy... dinozaury.

Poznaj codzienne życie szpitali

Na stanowisku Szpitala Klinicznego im. Anny Mazowieckiej można będzie poznać codzienne życie w jednym z warszawskich szpitali, porozmawiać z lekarzami i pielęgniarkami, zobaczyć salę chirurgiczną, diagnostyczną i terapii wcześniaków.

Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN pokaże, jak rzeczywistość wirtualna może przyspieszać powrót do zdrowia i sprawności ruchowej, a Instytut Chemii Fizycznej zademonstruje miniaturowe laboratorium diagnostyczne, jakie w przyszłości będzie można stosować w warunkach domowych.

Operacje na pluszowym misiu

Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii udostępni zwiedzającym możliwość sterowania sztucznym sercem i zademonstruje trening chirurgów na specjalnym symulatorze. Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA umożliwi przeprowadzenie operacji na pluszowym misiu – z zachowaniem sterylności i procedur takich, jak przy prawdziwej operacji.

Dzięki Fundacji Onkologii Doświadczalnej i Klinicznej można będzie na własne oczy zobaczyć nowotwór i przeprowadzić proste eksperymenty na chorych tkankach.

Instytut Chemii i Techniki Jądrowej pokaże urządzenie do radioterapii opartej na promieniowaniu pochodzącym z synchrotronu, a na stoisku Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego będzie można nauczyć się dbać o własny mózg dzięki ćwiczeniom rozwijającym zdolności poznawcze.

To tylko niektóre z licznych atrakcji Pikniku, największej w Europie imprezy plenerowej o tematyce naukowej. Powstał on dzięki inicjatywie i pomysłom prof. Łukasza Turskiego z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN oraz pracowników Polskiego Radia: Krystyny Kępskiej-Michalskiej i Roberta Firmhofera, obecnego dyrektora Centrum Nauki Kopernik. Pierwszy Piknik odbył się 14 czerwca 1997 r. na Rynku Nowego Miasta.

Szczegółowy program tegorocznego pikniku oraz plan rozmieszczenia poszczególnych stanowisk można znaleźć na stronie internetowej. Ponadto, na terenie samego Pikniku będzie rozlokowanych osiem punktów informacyjnych.

ZOBACZ JAK WYGLĄDAŁ UBIEGŁOROCZNY PIKNIK NAUKOWY

Do 20.00 potrwa Piknik Naukowy
TVN24

PAP/kw