Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Szpitale toną w długach, dyrektorzy dostają nagrody

Warszawa

Tomasz Zieliński/ tvnwarszawa.plDyrektorzy zadłużonych szpitali dostali nagrody

Marszałek Mazowsza przyznał 348 tysięcy złotych nagród 11 dyrektorom placówek medycznych, które toną w długach. - Mazowieckie lecznice są zadłużone na ponad pół miliarda złotych, a tutaj lekką ręką przyznawane są nagrody. To skandal – grzmią radni opozycji w sejmiku województwa.

O nagrody za 2012 rok wnioskowały rady społeczne 11 z 23 placówek medycznych finansowanych przez władze Mazowsza. Pod koniec sierpnia zarząd województwa pozytywnie zaopiniował wnioski i marszałek Adam Struzik podpisał uchwałę przyznającą nagrody.

Kwoty przeznaczone dla poszczególnych dyrektorów wahają się od 27 do 34 tysięcy złotych. Najmniej dostał dyrektor szpitala psychiatrycznego Drewnica w Ząbkach, a najwięcej szef szpitala w warszawskim Międzylesiu.

"To skandal, kuriozum"

Przyznanie wysokich nagród wywołuje oburzenie w szeregach radnych opozycji w Sejmiku Mazowsza.

– To skandal. W szpitalach zwalnia się ludzi, albo tnie się im pensje. Podobnie w urzędzie marszałkowskim, a tu lekką ręką przyznawane są nagrody. To kuriozum. To pokazuje styl rządzenia marszałka Struzika, ogromny chaos – ocenia Karol Tchórzewski, radny Prawa i Sprawiedliwości.

- Na komisjach czy sesjach radnym ciągle powtarza się, że brakuje pieniędzy na różne działania. Drastyczne cięcia dotknęły między innymi sport, kulturę czy zdrowie. Nagle dowiadujemy się, że udało się wygospodarować 350 tysięcy na nagrody, tym bardziej, że szpitale są zadłużone na ponad pół miliarda – komentuje Grzegorz Pietruczuk, szef klubu radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Dlaczego zarząd zdecydował się na tak kontrowersyjną decyzję? O komentarz poprosiliśmy rzeczniczkę Urzędu Marszałkowskiego, Martę Milewską.

- Pensje menedżerów szpitali publicznych są znacznie mniejsze od obowiązujących na rynku stawek w szpitalach niepublicznych. Tymczasem zarządzanie publicznym, wielospecjalistycznym szpitalem jest dużo trudniejsze niż prywatną, nastawioną tylko na dochodowe usługi placówką. Jeśli zatem nie zaoferuje się dyrektorom placówek publicznych stawek choć zbliżonych do rynkowych, nie będzie można liczyć na to, że szpitalami publicznymi zgodzą się zarządzać menedżerowie z dużym doświadczeniem – tłumaczy Milewska.

I dodaje: - Zestawianie nagród z zadłużeniem jest nieporozumieniem. Zadłużenie placówek wynika z niedostatecznego finansowania usług przez NFZ i wiąże się z zakresem usług placówki. Jeśli szpital ma charakter wielospecjalistyczny, zajmuje się skomplikowanymi przypadkami, to mimo najlepszego zarządzania bez odpowiedniego finansowania świadczeń medycznych z NFZ, będzie generował dług. Nie można karać za błędy systemowe dyrektorów placówek, którzy muszą na co dzień w tych trudnych warunkach zarządzać szpitalami – przekonuje rzeczniczka.

Ponad pół miliarda długów

O katastrofalnym stanie finansowych mazowieckich szpitali pisaliśmy na tvnwarszawa.pl już maju. W sumie są one zadłużone na prawie 600 mln złotych.

Do października władze Mazowsza muszą znaleźć pieniądze, by pokryć straty szpitali w całym regionie. Jeśli to się nie uda, trzeba je będzie przekształcać w spółki. Na to jednak potrzeba ponad pół miliarda złotych. Najczarniejszy scenariusz to likwidacja placówek.

Pełna lista przyznanych nagród i wysokość zadłużenia szpitali:

Centrum Leczniczo – Rehabilitacyjne i Medycyny Pracy ATTIS w Warszawie, nagroda dla dyrektora 30600 zł. Zadłużenie placówki 15,2 mln zł.

SPZOZ Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku, nagroda dla dyrektora 32017 zł. Zadłużenie placówki 4,9 mln zł.

SPZOZ Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie, nagroda dla dyrektora 32400 zł. Zadłużenie placówki 4 mln zł.

Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku, nagroda dla dyrektora 34200 zł. Zadłużenie placówki 26,5 mln zł.

Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku, nagroda dla dyrektora 30510 zł. Zadłużenie placówki 11,5 mln zł.

SPZOZ „RM MEDITRANS” Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Siedlcach, nagroda dla dyrektora 32400 zł. Zadłużenie placówki 6,2 mln zł.

Mazowiecki Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Płocku, nagroda dla dyrektora 30600 zł. Zadłużenie placówki 1,5 mln zł.

Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Drewnica” SPZOZ w Ząbkach, nagroda dla dyrektora 27000 zł. Zadłużenie placówki 8,2 mln zł.

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „MEDITRANS” SP ZOZ w Warszawie, nagroda dla dyrektora 32500 zł. Zadłużenie placówki 17,5 mln zł.

Samodzielny Wojewódzki Zespół Publicznych Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Warszawie, nagroda dla dyrektora 32000 zł. Zadłużenie placówki 13,4 mln zł.

Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie, nagroda dla dyrektora 34200 zł. Zadłużenie placówki 28,1 mln zł.

O sytuacji mazowieckich lecznic mówi skarbnik Mazowsza, Marek Miesztalski:

bf/b

Mówi Marek Miesztalski, skarbnik województwa Mazowieckiego
Marcin Gula/ tvnwarszawa.pl