Szpital w Wołominie solidarnie z prof. Chazanem

Warszawa

fot. East News / film: TVN24Szpital ma kierować się bezzwzględną zasadą ochrony ludzkiego życia

Co do zasady, aborcji nie wykonujemy - mówi Andrzej Gruza, dyrektor szpitala w Wołominie. Wołomińscy radni zdecydowali, że szpital powiatowy ma kierować się bezwzględną zasadą ochrony ludzkiego życia. Taki zapis znalazł się w statucie placówki.

W statucie wołomińskiego szpitala w ostatnich dniach pojawił się zapis, że "szpital ma się kierować bezwzględną zasadą ochrony życia". To wyraz solidarności z postawą prof. Bogdana Chazana.

- Bezwzględna ochrona życia obowiązuje w szpitalu od czwartku ubiegłego tygodnia. Ona i tak obowiązywała, tyle że w tej chwili jest to wpisane w statut - mówi dyrektor placówki Andrzej Gruza.

- Taka jest misja i rola szpitala, żeby bezwzględnie ratować każde życie. To są sprawy hipotetyczne, a zdrowie pacjentki będzie rozpatrywane indywidualnie. Nie sposób teoretyzować na ten temat, natomiast co do zasady, aborcji nie wykonujemy - dodał.

Zmiany zaproponował starosta

Dyrektor szpitala nie odpowiedział na pytanie, czy jeżeli do szpitala zgłosi się pacjentka, która jest w ciąży np. w wyniku gwałtu, to otrzyma tam pomoc, albo informację, gdzie taka pomoc zostanie jej udzielona.

Zaznaczył jednak, że zmiany w statucie nie były inicjatywą szpitala. Taką uchwałę podjęli radni na wniosek starosty, bo to do starostwa szpital należy.

Czytaj także na tvn24.pl

nsz