Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Szpital Południowy: pierwsze łopaty wbite

TVN Warszawa

Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.plRuszyła budowa Szpitala Południowego

W południe wbito pierwsze łopaty symbolicznie rozpoczynając długo wyczekiwaną i wielokrotnie zapowiadana inwestycję - budowę Szpitala Południowego na Ursynowie u zbiegu ulic Pileckiego i I. Ghandi. Placówka ma byc gotowa we wrześniu 2018 roku.

"Pierwsze łopaty" wbiła Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy, razem z przedstawicielami wykonawców, konsorcjum składające się z firm Erbud S.A i Strabag. Umowę na budowę szpitala miasto podpisało 19 października bieżącego roku. Inwestycja ma kosztować 400 mln złotych.

- To będzie szpital, myśmy go nazwali skromnie – powiatowym, czyli z rożnymi oddziałami, które są potrzebne, siedem lub osiem. Cieszę się, że w końcu, po długim okresie związanym najpierw z przesuwaniem inwestycji w czasie z powodu kryzysu środków, potem ciągłych odwołań, możemy tę symboliczną łopatę wbić – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Jak podaje stołeczny ratusz, Szpital Południowy o trzech pięciokondygnacyjnych budynkach będzie dysponował 309 łóżkami. Na dachu jednego z pawilonów zlokalizowane będzie lądowisko helikopterów przystosowane dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Inwestycja z perturbacjami

Szpital Południowy na Ursynowie to inwestycja zapowiadana przez Hannę Gronkiewicz-Waltz trzykrotnie, podczas każdej kampanii wyborczej (w 2006, 2010 i 2014 roku). Sam projekt powstał już w 2011 roku, ale tempo procesu inwestycyjnego bardzo zmalało podczas wyboru wykonawcy. W czerwcu 2015 roku do miasta wpłynęło 13 wniosków o dopuszczenie do przetargu na budowę placówki. Urzędnicy dokonali oceny i wskazali pięć najlepszych ofert. Najwięcej punktów zdobył IDS-BUD razem z ukraińską firmą Altis Holding. Jedna ze startujących firm zaskarżyła decyzję ratusza. Sprawa toczyła się przez rok. Najpierw w Krajowej Izbie Odwoławczej, a następnie w sądzie okręgowym, korzystającego też z pomocy Sądu Najwyższego. Ostatecznie skarga została oddalona.

Sprzeciw onkologów

Skargi i odwołania to nie jedyny problem, z którym borykał się ratusz w sprawie szpitala. Początkowo inwestycja budziła też duży sprzeciw onkologów z pobliskiego Centrum Onkologii i Instytutu Hematologii. Przekonywali, że nowy budynek uniemożliwiłby konieczną rozbudowę istniejących placówek. Obawiali się też, że budowa utrudni im normalne funkcjonowanie. Konflikt udało się zażegnać w kwietniu ubiegłego roku. Miasto zadeklarowało, że budowa Szpitala Południowego zapewni onkologom pełny dostęp do dróg publicznych i ewakuacyjnych, a dojazd do budowy placówki nie będzie dla nich uciążliwy.

Cztery firmy

Cztery oferty w przetargu na budowę szpitala otwarto w maju tego roku. Wybrano ERBUD Spółka Akcyjna – Lider Konsorcjum, STRABAG Sp. z o.o. – Partner Konsorcjum, STRABAG AG – Partner Konsorcjum. Oferta opiewała na 205 950 000,00 zł szpital może wybudować.

Hanna Gronkiewicz-Waltz o Szpitalu Południowym
Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl

skw/mś