Przygotuj się na:

MECZ NA STADIONIE NARODOWYM

We wtorek na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski zagra ze Słowenią. To oznacza utrudnienia dla mieszkańców, szczególnie na Saskiej Kępie. Kibice pojadą komunikacją miejską za darmo.

Szpital onkologiczny ma powstaćw Praskiej Stalowni

Warszawa

Praska Stalownia / fot. Maciej Wężyk, tvnwarszawa.pl

Uczelnia Warszawska, właściciel terenów przy ulicy Szwedzkiej, ujawnia swoje plany. Na Pradze chce zbudować szpital onkologiczny, a w przyszłości zamierza też kształcić lekarzy.

Uczelnia Warszawska im. Marii Skłodowskiej-Curie kupiła teren praskiej Stalowni przy ulicy Szwedzkiej 2/4 pod koniec listopada zeszłego roku. Zapłaciła za niego 22 miliony złotych, choć wylicytowała aż 44. Dostała jednak 50-procentową zniżkę, bo zabudowania są wpisane do rejestru zabytków i każdą modernizację trzeba będzie szczegółowo uzgadniać ze służbami konserwatorskimi.

Szpital, a potem uczelnia

Portalowi tvnwarszawa.pl udało się tymczasem ustalić, jakie plany wobec tego terenu ma uczelnia. Nie powstania tu kampus, co jednak nie znaczy, że nie pojawią się tu studenci. - Zamierzamy wybudować na terenie działki przy ulicy Szwedzkiej szpital onkologiczny, który będzie współpracował z Mazowieckim Szpitalem Onkologicznym w Wieliszewie - informują władze uczelni.

Uczelnia, która dziś kształci m.in. na takich kierunkach, jak budownictwo, ekonomia, geodezja i kartografia czy informatyka, ale też pielęgniarstwo czy zdrowie publiczne, zamierza przy tym poszerzyć swoją ofertę. - Uczelnia nosi się z planami otwarcia nowych kierunków studiów medycznych, których bazę lokalową planuje umieścić na terenie byłej Stalowni Praskiej - potwierdza jej rektor dr Ireneusz Michałków.

Z tunelami i trasą szybkiego ruchu

Michałków zapewnia, że uczelnia dołoży wszelkich starań, aby ratować przed dewastacją obiekty zabytkowe znajdujące się przy ul. Szwedzkiej.

Kupione przez szkołę tereny są położone w bardzo atrakcyjnym miejscu, dwa przystanki autobusowe od budowanej stacji metra Dworzec Wileński. Co więcej, po rozbudowaniu II linii metra, kolejna stacja powstanie jeszcze bliżej tych terenów. Są jednak i ograniczenia - na terenie stoi kilkanaście XIX-wiecznych budynków wpisanych do rejestru zabytków, a pod ziemią znajduje się sieć tuneli, które służyły do testowania produkowanej tu broni, które mogą utrudnić zabudowę.

W dodatku część 5,5-hektarowej działki zarezerwowana jest pod budowę Trasy Tysiąclecia, która po estakadzie ma przechodzić ponad al. Solidarności. Od strony ulicy Szwedzkiej plan miejscowy dopuszcza działalność kulturalną, a dalej, w kierunku Tesco - usługową. Maksymalna wysokość zabudowy to 20 metrów.

Stalownia powstała pod koniec XIX wieku i należała do firmy Lilpop, Rau i Loewenstejn. Produkowała szyny kolejowe, elementy kół i osie, i - jako największy taki zakład w Królestwie Polskim - zaopatrywała 80 proc. kraju. Od początku XX wieku teren zajmowało wojsko. W II RP funkcjonował jako zbrojownia, w której powstało laboratorium i strzelnica.

Karol Kobos