Szpalery drzew i brak donic. Są pierwsze wizualizacje zielonej Świętokrzyskiej


Jak będzie wyglądać nowa zielona Świętokrzyska? Miasto pokazało pierwsze wizualizacje. Na nich szpalery drzew, żywopłoty, krzewy, kwiaty i… brak donic. Teraz czas na głos mieszkańców, którzy o ostatecznym wyglądzie ulicy zdecydują w konsultacjach.

Nowe nasadzenia są efektem zwycięskiego projektu "Zielona Świętokrzyska", realizowanego w ramach budżetu partycypacyjnego. W ubiegłym roku głosowało na niego 2207 mieszkańców. Teraz przyszła pora na realizację.

Zieleń pojawi się na ul. Świętokrzyskiej (od ul. Kopernika do ronda ONZ) i na pl. Powstańców Warszawy.

Dwa warianty

Jak będzie wyglądać? W piątek miasto zaprezentowało dwa warianty wizualizacji. Obie propozycje mają wspólne założenie, którym jest dosadzenie drzew. Różnią się jedynie doborem zieleni niskiej (krzewów, kwiatów) i elementami małej architektury.

Projekt Placu Powstańców zakłada z kolei utworzenie mozaikowej łąki kwietnej. Pierwszy wariant zakłada niskie krzewy. Drugi zlokalizowanie drzew w dwóch szpalerach, a trzeci – posadzenie drzew w grupach. Wszystkie wizualizacje zostały przygotowane przez zespół projektowy RS Architektura.

- Zaprezentowane wizualizacje nie przedstawiają ostatecznego kształtu Świętokrzyskiej. Są tylko materiałem pomocniczym, który ma ułatwić dalsze konsultacje. Mieszkańcy mogą je zaakceptować, odrzucić, połączyć albo zaproponować coś nowego – mówi Grzegorz Walkiewicz, autor projektu.

Konsultacje składają się z kilku etapów. Pierwszy ważny element do debata na temat zieleni miejskiej powiązana z prezentacją koncepcji. Ta odbędzie się już 9 czerwca o godz. 18.00 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

W kolejnych dniach planowane są warsztaty projektowe i konsultacje uliczne. Na ulicy Świętokrzyskiej pojawi się też specjalny namiot, w którym będzie można uzyskać wszelkie informacje i zgłosić swoje pomysły.

Koniec z donicami

Ważnym elementem nowej Świętokrzyskiej jest likwidacja donic. Co się z nimi stanie? – O tym też zdecydują mieszkańcy – mówi Walkiewicz. - Planowane są specjalne warsztaty dotyczące recyklingu donic, na których będzie można zaproponować pomysł na ich wykorzystanie – dodaje.

Wszelkie uwagi dotyczące Świętokrzyskiej można składać też drogą mailową, na adres zielonaswietokrzyska@zdm.waw.pl.

Nad całym procesem konsultacji społecznych czuwa Pracowania Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia". Szczegółowy ich plan wraz z terminami można znaleźć na stronie urzędu miasta.

Konsultacje to pierwszy krok ku nowej zieleni. Kiedy jednak ulica zacznie się realnie zmieniać? – Jeszcze w tym roku - zapewnia Walkiewicz. - We wrześniu powinien być gotowy ostateczny projekt, już ze wszystkimi uwagami mieszkańców, a potem ruszają nasadzenia – dodaje.

Wizualizacje zaprezentowane przez miasto i cały projekt zmian na Świętokrzyskiej wygląda atrakcyjnie. Pozostaje jednak pytanie, ile z tych planów zostanie faktycznie zrealizowane. W przypadku poprzednich zmian, które zaszły na ulicy przy okazji budowy II linii metra, mieszkańcy również liczyli na prawdziwą zieleń. Skończyło się na betonie i kontrowersyjnych donicach.

Walkiewicz ma nadzieję, że tym razem się uda. – Jestem pełen optymizmu. Aby jednak wszystko się powiodło, bardzo ważne są rozpoczynające się konsultacje społeczne. Chciałbym, aby mieszkańcy czuli się faktycznie związani z ulicą Świętokrzyską, aby była zaproponowana pod ich dyktando. Liczę, że się nie zawiodę – podsumowuje.

Donicowy tor przeszkód
Donicowy tor przeszkódMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

kw/gp

Źródło zdjęcia głównego: mat.prasowe

Pozostałe wiadomości