Szkoły rodzenia w nowym roku: jak się zapisać?

Warszawa

| BBC, Guardian, PAPfot

Miasto podpisało umowy na dofinansowanie szkół rodzenia w przyszłym roku. Za darmo z kursów mogą skorzystać tylko warszawianki. - Ale inne miejscowości mogą wykupić w stolicy zajęcia dla swoich mieszkanek, które w Warszawie pracują - zachęcał w "Witaj Warszawo" dyrektor biura polityki zdrowotnej.

Od grudnia obowiązują nowe zasady zapisów do szkół rodzenia. Kto może skorzystać z nich bezpłatnie? - Warszawianki, które mają meldunek stały lub tymczasowy oraz podopieczne domów samotnej matki - mówił w Witaj Warszawo Dariusz Hajdukiewicz, dyrektor biura polityki zdrowotnej.

Na razie nie rozszerzono pomocy o kobiety, które płacą podatki w stolicy, ale nie są tu zameldowane. O takich planach pisaliśmy na początku grudnia. Za korzystanie z warszawskich szkół zapłacą około 500-600 zł.

Są inne wyjścia

– Szkoła rodzenia to nie jest coś, co trwa przez całą ciążę. To tylko 15 godzin zajęć - uspokaja Hajdukiewicz. - Szkoły rodzenia można też organizować w powiatach okolicznych, gdzie w sobotę, po pracy panie wracają do rodzin. Można też realizować w Warszawie, jeżeli starosta czy wójt gminy, z której kobieta pochodzi wykupi usługę w stolicy – dodaje.

Zmienione zasady

Jeszcze w 2010 roku ze szkół rodzenia bezpłatnie mogły skorzystać także niezameldowane w stolicy kobiety, które tu pracowały lub się uczyły. O zmianach w opłacaniu kursów pisaliśmy już 8 grudnia - wtedy nie wiadomo było kiedy umowy na przyszły rok zostaną podpisane. Teraz formalności są załatwione.

Ze szkół rodzenia z roku na rok korzysta coraz więcej chętnych. W tym roku było to aż 13 tys. kobiet.

LISTĘ WARSZAWSKICH SZKÓŁ RODZENIA ZNAJDZIESZ W TYM FILMIE:

TVN Warszawa
| TVN24, PAP, tvn24.pl

ran/mz