Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia weszły w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Szkoły rodzenia w 40 szpitalach i przychodniach

Warszawa

ShutterstockRusza kolejna edycja programu

Rusza kolejna edycja programu szkoły rodzenia. W miejskim projekcie uczestniczy 40 szpitali i przychodni.

"Skończyły się dofinansowania do kursów rodzenia na terenie Warszawy. Ratusz do dziś nie ogłosił przetargu, a kobiety rodzące w marcu i kwietniu powinny już pod dawna na taki kurs uczęszczać" – martwiła się niedawno nasza czytelniczka. O sprawę zapytaliśmy w ratuszu, usłyszeliśmy, że niebawem ruszy kolejna edycja programu. Tak też się stało.

40 placówek do wyboru

Przyszłe mamy będą miały do wyboru 40 placówek. W zajęciach wezmą udział ciężarne, które zgłosiły się do programu, podpisały umowę z ratuszem, płacą podatki w Warszawie, albo są tu zameldowane na stałe lub czasowo. Uczestniczkami są też podopieczne domów matki i dziecka finansowanych przez miasto.

Na program składają się zarówno wykłady jak i ćwiczenia. "Przyszła mama może w czasie kilkunastu godzin zajęć uzupełnić informacje o metodach radzenia sobie z dolegliwościami ciążowymi, w jaki sposób najlepiej współpracować z położną w czasie porodu" - informuje miasto.

Gimnastyka i rozmowy

Ale to nie wszystko. Młode mamy dostaną wskazówki, jak pielęgnować dziecko i karmić piersią. W programie przewidziano także ćwiczenia gimnastyczne, które nie zaszkodzą dziecku, a kobiecie zapewnią sprawność fizyczną. Będą też rozmowy o kondycji psychicznej w trakcie ciąży i po urodzeniu dziecka.

"Koszt trzyletniego programu finansowanego przez ratusz to 13,5 mln zł. W szpitalach i przychodniach, które już podpisały umowy zajęcia ruszyły, w pozostałych sukcesywnie będą rozpoczynać się w lutym" – podaje ratusz.

Czytaj także o kontrowersjach karmienia piersią w miejscu publicznym:

Akcja "Karmiące cyce na ulice"
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

kz/b