Szkoła przeprosiła homoseksualnego ucznia za "naruszenie dóbr osobistych"

Warszawa

tvnMateriał Faktów TVN

Władze Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Warszawie przeprosiły byłego ucznia za naruszenie dóbr osobistych z powodu jego orientacji homoseksualnej. Szkoła, po wyroku sądu, zamieściła przeprosiny na swojej stronie internetowej.

Jak powiedział PAP Paweł Knut, pełnomocnik skarżącego szkołę Jakuba Lendziona, wyrok Sądu Apelacyjnego w sprawie naruszenia dóbr osobistych zapadł w połowie listopada. Podtrzymano wyrok pierwszej instancji zobowiązujący szkołę do opublikowania oficjalnych przeprosin na swojej stronie internetowej. Knut, adwokat z Kampanii Przeciw Homofobii podkreślił, że "wyrok ma bezprecedensowy charakter".

"Doszło do naruszenie dóbr"

"Przepraszamy (...) za to, że w okresie od września 2011 roku do czerwca 2012 roku, gdy był uczniem Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich przy ul. Majdańskiej 30/36 w Warszawie, na terenie szkoły dopuszczano się naruszenia dóbr osobistych Jakuba Lendziona z powodu jego orientacji homoseksualnej, a mianowicie jego integralności cielesnej, godności, czci. Władze Szkoły" - czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie szkoły.

Jak mówił Knut, jego klient w trakcie nauki w ZSGH spotykał się z atakami werbalnymi i fizycznymi ze strony innych uczniów szkoły ze względu na swoją orientację seksualną. Zaznaczył, że jego klient informował o atakach zarówno nauczycieli, jak i kadrę administracyjną. - Szkoła miała świadomość tego, co się dzieje, natomiast nie podjęła żadnych efektywnych działań. Żadna z tych osób nie dostała uwagi, czy chociażby żaden nie został zobowiązany do tego, żeby jego rodzic przyszedł na rozmowę - powiedział.

Jego zdaniem, wyrok ma bezprecedensowy charakter. - Do tej pory różne organizacje pozarządowe miały problem z tym, jak można skutecznie walczyć z homofobią w szkołach, a w szczególności, czy są jakieś narzędzia prawne mogące skłonić szkoły do efektywnego dbania o bezpieczeństwo uczniów. Okazuje się, że zwykłe powództwo o naruszenie dóbr osobistych również może być takim skutecznym narzędziem - powiedział adwokat.

TAK WYGLĄDAŁA PARADA RÓWNOŚCI:

Parada przeszła ulicami stolicyTVN24
wideo 2/8

PAP/ran