Sześciu z Pruszkowa w rękach CBŚ

Warszawa

| cambridge-news.co.ukfot. TVN Warszawa

Za porwania, wymuszenia i udział w zbrojnej grupie przestępczej grozi im do 10 lat więzenia. Centralne Biuro Śledcze zatrzymało sześciu członków gangu pruszkowskiego.

Akcję zatrzymania sześciu podejrzanych mężczyzn przeprowadzono w Warszawie, Piasecznie i w najbliższych okolicach tych miast.

Mężczyznom stawia się zarzuty udziału w zorganizowanej, zbrojnej grupie przestępczej działającej w Małopolsce i na Mazowszu.

Poza zatrzymaną szóstką zarzuty udziału w grupie usłyszeli dwaj inni mężczyźni, już wcześniej tymczasowo aresztowani w innych postępowaniach - Leszek D. ps. Wańka i Mirosław D. ps. Malizna.

Porywali, wymuszali

Grupę rozpracowywali oficerowie CBŚ we współpracy ze śledczymi z Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach. Z zebranych informacji wynika, że od 1999 roku członkowie gangu, wspólnie z członkami podgrup przestępczych z województwa mazowieckiego, wymuszali od przedsiębiorców haracze oraz porywali majętne osoby dla okupu.

Zatrzymani to mężczyźni w wieku od 40 do 60 lat z Warszawy i okolicznych miejscowości. Pod kierownictwem Leszka D. ps. Wańka, Mirosława D. ps. Malizna oraz Sławomira S. ps. Krakowiak dokonali wymuszeń na łączną kwotę co najmniej 780 tys. zł, na szkodę osób prowadzących działalność gospodarczą - poinformował rzecznik śląskiej policji podinspektor Andrzej Gąska.

Zeznali na ich niekorzyść

"Krakowiak", "Malizna" i "Wańka" usłyszeli zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Pozostałym podejrzanym prokuratura zarzuciła udział w gangu. Zarzuty udało się sformułować między innymi w oparciu o zeznania świadków koronnych.

Policjanci i prokuratorzy na poczet przyszłych kar majątkowych tymczasowo zajęli minie podejrzanych o łącznej wartości ok. 100 tys. zł.

Za popełnione przestępstwa może gangsterom grozić kara do 10 lat pozbawienia wolności.

PAP/mz