Sześciu chętnych na dawny bar Prasowy

Warszawa

tvnwarszawa.plKomu Bar Prasowy?

Do konkursu na nowy bar mleczny, w lokalu po Prasowym, zgłosiło się sześciu chętnych - poinformował śródmiejski Zakład Gospodarowania Nieruchomościami. Zwycięska oferta ma zostać wyłoniona 3 lipca.

Konkurs jest profilowany. Z założenia jadłodajnia ma być tania i przystosowana dla matek z dziećmi oraz niepełnosprawnych.

Złożono sześć ofert

- W konkursie zostały złożonych sześć ofert - mówi Mateusz Dallali, rzecznik prasowy śródmiejskiego Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami.

Oferty mają być otwarte 3 lipca. Wtedy na sali w roli obserwatorów mają być obecni zainteresowani radni oraz przedstawiciele mieszkańców. Będą oni mieli możliwość wglądu do złożonych przez oferentów dokumentów w trakcie ich otwarcia.

Spośród ofert spełniających wymogi konkursu komisja wybierze tę, która zawiera propozycję najwyższej stawki czynszu.

Okupowali bar

Bar Prasowy przez kilkadziesiąt lat funkcjonował przy ul. Marszałkowskiej 10/16. Pod koniec 2011 roku dotychczasowa ajentka zrezygnowała z prowadzenia taniej jadłodajni. Władze dzielnicy chciały wynająć to miejsce na 10 lat w przetargu.

To nie spodobało się grupie aktywistów, która włamała się do lokalu. Zaczęli gotować i wydawać obiady. Tłumaczyli, że swoim happeningiem protestują przeciwko zamknięciu "Prasowego". Z czasem zaczęli domagać się konkursu profilowanego na ten lokal. Poparli ich mieszkańcy i część radnych.W efekcie dzielnica po uzyskaniu opinii biura polityki lokalowej zdecydowała się na konkurs profilowany, co pozwoliło na zastosowanie niższej stawki wyjściowej - 12 zł za metr kwadratowy. W trybie przetargu minimalna kwota wynosiłaby 60 zł.bf/roody