Sześć firm chce zaprojektować metro na Bemowo i Targówek

Warszawa

Artur Węgrzynoiwcz, tvnwarszawa.plKto będzie rozbudowywać II linię metra?

Trzy firmy chcą zaprojektować kolejne stacje metra na Targówku. Tyle samo zgłosiło się do przetargu na projekt rozbudowy linii w kierunku Bemowa. Jak wynika z planów miasta, nowe stacje mają powstać do 2022 roku.

Wtorek był ostatnim dniem, kiedy Metro Warszawskie przyjmowała zgłoszenia w przetargu na przygotowanie koncepcji kolejnych odcinków metra na Targówku i w kierunku Bemowa. Jak poinformowała PAP, Anna Bartoń, rzeczniczka metra, w sumie wpłynęło sześć ofert. Każdy z odcinków chcą zaprojektować po trzy firmy.

Bartoń zaznaczyła, że w konkursie jedna pracownia mogła złożyć koncepcję rozbudowy na jeden fragment (albo w kierunku zachodnim, albo północno-wschodnim). Teraz złożone oferty oceni sąd konkursowy.

Rzeczniczka metra podkreśliła, że jest jeszcze za wcześnie na mówienie o tym, kiedy poznamy zwycięskie prace, koncepcje są złożone anonimowo. Autorów prac poznamy dopiero po wybraniu najlepszej oferty.

Według zapowiedzi miasta pięć kolejnych stacji - trzy w kierunku północno-wschodnim, na Targówku, oraz dwie w kierunku zachodnim, na Woli i Bemowie - ma powstać do 2022 roku.

Najpierw sześć stacji

Zanim jednak to nastąpi do wybudowania pozostaje jeszcze sześć stacji - po trzy na wschód i na zachód od odcinka centralnego.

Pod koniec października Metro wybrało firmy, które zrealizują ten etap rozbudowy. Turecka firma Gulermak wybuduje trzy stacje w kierunku Bemowa, a włoska Astaldi trzy w kierunku Targówka. Pierwsza z nich wycenił swoje usługi na 1,1 mld zł, a druga na 1 mld zł. Obie firmy wcześniej tworzyły konsorcjum, które zbudowało centralny odcinek II linii metra.

Centralny odcinek II linii metra otwarto w marcu 2015:

Metro ruszyło
TVN24

PAP/jk/sk