Sześć firm chce budować podziemne parkingi


Sześć firm zgłosiło chęć na zaprojektowanie, budowę i eksploatację parkingów podziemnych w Warszawie. W poniedziałek upłynął termin składania wstępnych wniosków.

O dopuszczenie negocjacji w wystąpiło sześciu inwestorów, IMMO PARK WARSZAWA, VIA Motorway, Kronia, Mostostal Concession, Nuvola Investments oraz Strabag Drogi Wojewódzkie. Ich wnioski zostaną teraz ocenione pod kątem poprawności i zgodności z wymaganiami postawionymi w ogłoszeniu.

Maksimum sześć parkingów

Zgodnie z planami miasta, wybrany inwestor zaprojektuje, wybuduje, a potem będzie eksploatował od jednego do sześciu parkingów podziemnych. Wybierze z ośmiu proponowanych przez miasto lokalizacji. - Ale jeśli zdecyduje się na plac Wilsona, będzie musiał wybrać co najmniej jedną lokalizację dodatkowo - zastrzega Magdalena Jadziewicz-Kasak z biura prasowego ratusza.

Na każdym z parkingów znajdą się miejsca dla od 200 do 1000 samochodów. W optymistycznym wariancie, w którym inwestor zdecyduje się na budowę sześciu parkingów, powstanie ok. 2,5 tysiąca podziemnych miejsc parkingowych.

Początek prac w 2015 roku

Wartość przedsięwzięcia szacowana jest na 400 mln zł. Budowę w całości mają sfinansowa prywatni inwestorzy, w zamian za możliwość czerpania korzyści z działalności parkingowej.

- W związku z tym, że na razie nie wiemy, ile parkingów zostanie wybudowanych, nie chcemy spekulować na temat terminu zakończenia inwestycji. Zależy nam, żeby najpóźniej w 2015 roku ruszyły prace budowlane - tłumaczy Magdalena Jadziewicz-Kasak.

Propozycje lokalizacji podziemnych parkingów:

1. pod placem Powstańców Warszawy – od 300 do 420 miejsc parkingowych, 2. pod placem Trzech Krzyży – od 300 do 460 miejsc parkingowych, 3. w okolicach placu Wilsona – pod ulicą Słowackiego – od 120 do 150 miejsc parkingowych, 4. pod ulicą Emilii Plater – od 200 do 740 miejsc parkingowych, 5. przy ulicy Wybrzeże Gdańskie pomiędzy ulicą Bugaj i ulicą Mostową – od 250 do 400 miejsc parkingowych, 6. pod placem Konstytucji – od 400 do 1000 miejsc parkingowych, 7. pod placem Bankowym – od 250 do 900 miejsc parkingowych, 8. pod Rynkiem Mariensztackim – od 200 do 256 miejsc parkingowych.

bako

Pozostałe wiadomości