Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Szefowa biura bezpieczeństwa: służby są w pełnej gotowości

TVN Warszawa

Policja o bezpieczeństwie w czasie konferencjiTVN24
wideo 2/2

Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w stołecznym ratuszu podkreśliła, że służby są w pełnej gotowości w związku z rozpoczynającą się w środę w Warszawie konferencją bliskowschodnią.

13 i 14 lutego w Warszawie odbędzie się polsko-amerykańska konferencja na temat bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Udział w niej zapowiedzieli między innymi wiceprezydent USA Mike Pence, sekretarz stanu USA Mike Pompeo, premier Izraela Benjamin Netanjahu oraz przedstawiciele niektórych państw europejskich i regionu Zatoki Perskiej.

Goście z Secret Service

W Warszawie trwają przygotowania do zabezpieczenia konferencji.

Jak podkreśliła Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, w związku z tym wydarzeniem służby są "w pełnej gotowości".

- Dzisiaj gościłam przedstawicieli ambasady amerykańskiej Secret Service, wymieniliśmy się doświadczeniami, odpowiedziałam na ich pytania. Później będę miała kolejne spotkania ze służbami i tak będziemy działali do czasu wyjazdu delegacji - powiedziała Gawor.

- Na czas konferencji powołuję sztab, opuścimy miejsce pracy dopiero, gdy wszystkie delegacje będą już zabezpieczone - dodała.

Szefowa BBiZK podkreśliła, że na terenie Warszawy, szczególnie w okolicy Śródmieścia, w czasie konferencji bliskowschodniej mieszkańcy stolicy mogą spodziewać się większej liczby patroli policji.

- Wszystkie osoby, które będą miały do czynienia ze służbami mundurowymi, muszą się poddać ich poleceniom - zaznaczyła Gawor. Dodała też, że podczas wydarzenia kierowane przez nią biuro będzie "w stałym kontakcie ze służbami, m.in. amerykańskimi".

Pilotaże i utrudnienia

Sylwester Marczak, rzecznik Komendy Stołecznej Policji przyznał, że akcje służb mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa w czasie konferencji, mogą spowodować utrudnienia w ruchu.

- To bardzo ważne wydarzenie w skali europejskiej i nie tylko, stąd konieczność podejmowania kroków zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa - stwierdził rzecznik policji.

- Z jednej strony należy spodziewać się tego, że może być więcej kontroli, na pewno w tych miejscach, gdzie będzie odbywała się konferencja. Chociażby w związku z przejazdami reprezentantów różnych krajów odbywać się mogą pilotaże i utrudnienia w ruchu drogowym - dodał.

Marczak zaapelował do kierowców o wybór innej drogi przejazdu.

- Warto w najbliższych dniach zaplanować sobie możliwość przejazdu inną trasą, żeby ewentualne utrudnienia w ruchu nam nie przeszkadzały - przekonywał.

Z utrudnieniami trzeba się liczyć przede wszystkim na Trakcie Królewskim, przy Stadionie Narodowym oraz w okolicach lotniska na Okęciu.

ap/PAP/pm